Fizjomaster!
Czucie ciała drugiego człowieka to czytanie powieści jego życia za pomocą dotyku dłoni
Jedyny biuletyn w branży z najnowszymi artykułami
Kursy i warsztaty
Najczęściej wybierane kursy
Pasja - doświadczenie
Nasza droga do perfekcji
- 30 lat nauki i samorozwoju
- 15 lat praktyki gabinetowej z pacjentami
- 10 lat prowadzenia warsztatów i szkoleń
- 6 lat pracy akademickiej
- W ciągłej drodze po lepsze jutro
opinie naszych kursantów
Satyfakcja to nasz priorytet
Robert Borzyszkowski
Uczestnik kursu
Byłem u Państwa na kursie z suchego igłowania. Dawka wiedzy, ciekawostek i doświadczenia jak zwykle na najwyższym poziomie. Lecz najbardziej podobało mi się organizacja kursu. Małe kameralne grupki, podejście super, bo dzięki temu więcej czasu mieli dla nas jako kursantów! Oprócz tego świetna atmosfera. Zabawni prowadzący i widać, że naprawdę robią to z pasji. Także weekend nauki mega udany. 😇
Konrad Kowalski
Uczestnik kursu
Świetnie i wyczerpująco przeprowadzone szkolenie, polecam!
Kasia Bartosz
Uczestniczka kursu
Jestem bardzo zadowolona z kursu igłoterapii. Duża dawka wiedzy, doświadczenia. Serdecznie polecam wszystkim, którzy chcą rozszerzyć wiedzę i umiejętności 🙂🙂
Wiedza w pigułce
blog fizjomaster!
Ultrasonografia w Fizjoterapii – Nowoczesne narzędzie diagnostyczne i terapeutyczne
W ostatnich latach fizjoterapia w Polsce zyskuje na znaczeniu, a fizjoterapeuci stają się często pierwszym punktem kontaktu dla pacjentów z problemami narządu ruchu. W związku z tym fizjoterapeuci muszą radzić sobie z różnorodnymi problemami diagnostycznymi, zwłaszcza w sytuacjach pourazowych, przeciążeniowych i ostrych zespołach bólowych. Tradycyjne metody badania, takie jak palpacja, mogą okazać się niewystarczające w ocenie głęboko położonych tkanek. Dlatego coraz więcej fizjoterapeutów sięga po ultrasonograf (USG), który oferuje dynamiczną ocenę struktur anatomicznych w czasie rzeczywistym.
Kość kulszowa
Trzon tworzy panewkę i to dość pokaźną jej część, bo ponad 2/5. Na brzegu przednio – tylnym trzon ma guzek zasłonowy tylny. Jak patrzymy na panewkę to pod wcięciem panewki a na górnym brzegu otworu zasłonowego – co komu łatwiej zlokalizować. Trzon ma też kolec kulszowy sterczący z jego tylnego brzegu. Powyżej tego kolca znajduje się wcięcie kulszowe większe a poniżej – wcięcie kulszowe mniejsze.
Stany zapalne i strategie ich zwalczania – profilaktyka zakażenia rany
Stany zapalne (łac. inflammatio) stanowią kluczowy element odpowiedzi immunologicznej organizmu na różnorodne bodźce, takie jak patogeny, urazy mechaniczne czy działanie substancji chemicznych. Najczęściej wiążą się z zakażeniem ran pooperacyjnych. Mogą przyjmować formę ostrą (krótkotrwałą) lub przewlekłą, której długotrwały charakter często prowadzi do uszkodzeń tkanek. Odleżyny, których tak często doświadczają pacjenci to przypadek infekcji rany wywołanej zaburzeniem jej prawidłowej trofiki. W zależności od etiologii oraz miejsca występowania, stany zapalne różnią się charakterystyką i objawami klinicznymi, co wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego.
Czyli terapia wisceralna i jej diagnostyka narządów wewnętrznych
Diagnostyka w terapii wisceralnej nie należy do najłatwiejszych. Nie ma w niej jak w fizjoterapii jednoznacznych testów z wynikiem pozytywnym lub negatywnym będącymi jednoznaczną odpowiedzią.
Są jednak w niej fakty, na które warto zwrócić uwagę, bo pomogą nam w diagnostyce dolegliwości pacjenta.
Jednym z wieku takich wskaźników są typy brzuchów pacjentów. Jak budowa brzucha może pomóc w diagnostyce narządów wewnętrznych? Może nie w samej diagnostyce dysfunkcji trzewnej, ale w diagnostyce tego, jaki rodzaj pokarmu pacjent spożywa i w jakiej ilości co wspomaga proces diagnostyczny i terapię wisceralną.