fizjomaster@fizjomaster.com

blog fizjomaster

najnowsze publikacje

przyszłość fizjoterapii
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Przyszłość fizjoterapii, zaawansowana technologia, leczenie bólu – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach współczesna fizjoterapia, jako dziedzina medycyny, dynamicznie się rozwija, stając się nie tylko kluczowym elementem procesu leczenia, ale także prewencji oraz poprawy jakości życia pacjentów. Postępy technologiczne, nowatorskie podejścia do rehabilitacji medycznej oraz coraz większe zrozumienie biomechaniki i neurofizjologii ciała ludzkiego przyczyniają się do wprowadzania na rynek nowych metod, oraz narzędzi terapeutycznych. W tym artykule omówimy najnowsze trendy i innowacje w fizjoterapii, które mogą znacząco wpłynąć na skuteczność terapii i komfort pacjentów.

Czytaj dalej -->
psychosomatyka
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Psychosomatyka – wpływ czynników psychologicznych na zdrowie fizyczne pacjenta?

Psychosomatyka do interdyscyplinarna dziedzina medycyny badająca wpływ psyche na soma człowieka. Pytasz swojego klienta jak się czuje? Wiesz, jak leczyć objawy zaburzeń pscyhosomatycznych? W środowisku, w którym funkcjonujemy, przy obciążeniach, z którymi każdego dnia musimy się zmierzyć, takimi jak: uzależniające substancje (alkohol, nikotyna, leki), stres i procesy poznawcze czy zaburzenia osobowościowe. Reakcja somatopsychiczna i objawy pojawiające się w ciele, stają się kluczowe w diagnostyce i staraniach o lepsze zdrowie klienta. Podejście holistyczne, multidysyplinarne, połączenie umysłu i ciała, osiągnięcie balansu, są fundamentem psychosomatyki, które zyskuje coraz większe znaczenie w opiece zdrowotnej.

Czytaj dalej -->
Kość miednicza
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Kość miednicza

Obręcz kończyny dolnej (czyli obręcz miednicza) składa się z dwóch kości miednicznej (prawej i lewej). Gdyby ktoś potrzebował informacje do krzyżówek anatomicznych, to właśnie ta kość jest uważana za największą i najszerszą. Sęk w tym, że ona nie jest jedną kością, tylko składa się z trzech kości, a mianowicie kości biodrowej, kości kulszowej i kości łonowej. 

Czytaj dalej -->
rola diagnostyki w procesie fizjoterapii
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Rola diagnostyki pacjenta w procesie Fizjoterapii – kluczowa umiejętność FizjoMasTera

Zapraszamy Cię w niezwykłą przygodę związaną z diagnostyką stanu klinicznego pacjenta. Diagnostyka to podstawa, przejdziesz z nami przez jej meandry, kluczowe momenty, żółte i czerwone flagi oraz spróbujemy przekonać, że warto to robić… bo FizjoMasTer bada swojego pacjenta i nie pozwólmy, aby mówiono inaczej. Diagnostyka pacjenta jest podstawową skutecznej fizjoterapii. Dzięki niej fizjoterapeuci mogą wykryć naturę problemu pacjenta, co jest niezbędne do zaplanowania leczenia. W tym wpisie blogowym omówimy, dlaczego diagnostyka jest tak istotna, na czym polega metoda oceny diagnostycznej oraz jakie są cechy dobrze przeprowadzonego wywiadu i badania przedmiotowego.

Czytaj dalej -->
terapia wisceralna
fizjomaster
Agnieszka Mikołajczak

Terapia wisceralna: Kiedy i dlaczego warto ją stosować?

Leczenie narządów wewnętrznych to zaawansowane podejście terapeutyczne, którego głównym celem jest poprawa funkcjonowania narządów trzewnych poprzez precyzyjne manipulacje manualne na poziomie jamy brzusznej oraz innych powiązanych obszarów ciała. Opracowana przez Jeana-Pierre’a Barrala, francuskiego osteopatę, od lat 80. XX wieku, terapia wisceralna opiera się na głębokim zrozumieniu anatomii, fizjologii oraz subtelnych powiązań między narządami wewnętrznymi a strukturami mięśniowo-szkieletowymi wspomagając leczenie układu wisceralnego.

Czytaj dalej -->
mięsień gruszkowaty
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Mięsień gruszkowaty

O mięśniu gruszkowatym wiele już napisano prawdy i fałszu, bo jest to jeden z tych mięśni, który w świecie gwiazd ewidentnie byłby celebrytą. Z rzeczy podstawowych to nie za duży mięsień, trójkątny, spłaszczony i leżący między kością krzyżową a krętarzem większym kości udowej a konkretnie to rozpoczyna się on na powierzchni miedniczej kości krzyżowej od otworu II do IV. Tak się rozciąga jego przyczep początkowy. Później włókna tego mięśnia biegną zbieżnie do bocznie przez otwór kulszowy większy, dzieląc go na otwór nadgruszkowy i podgruszkowaty, ale o tym innym razem, bo nie o tym dziś mowa. Ważne jest to, że za otworem kulszowym mięsień gruszkowaty przechodzi w ścięgno i przyczepia się do wierzchołka krętarza większego a dokładnie do jego strony przyśrodkowej.

Czytaj dalej -->
brzuch
fizjomaster
Agnieszka Mikołajczak

Terapia wisceralna i masaż brzucha – czy to dla Ciebie?

Terapia trzewi z jednej strony jest jedną z nowszych metod pracy z ciałem człowieka cały czas odkrywaną i badaną, wzbogaconą o doniesienia ze świata nauki: biochemii, fizjologii i neurologii; zaś z drugiej strony znana już jest od wieków i używana przez nasze poprzednie pokolenia jako metoda komplementarna w procesie leczenia, starosłowiańska medycyna.

Czytaj dalej -->
suche igłowanie bezpieczeństwo
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Igłoterapia sucha – bezpieczeństwo stosowania dry needling przez fizjoterapeutów!

Igłowanie suchą igłą (DN) to technika terapeutyczna dostępna dla fizjoterapeutów na całym świecie. Wykorzystanie suchego igłowania obejmuje użycie cienkich, jednorazowych igieł w mięśniowo-powięziowe punkty spustowe i inne elementy tkanki łącznej. Jej głównym elementem działania jest leczenie bólu mięśniowego oraz poprawa funkcji. Zrobiliśmy dla Ciebie treściwy przegląd pod kątem zakresu bezpieczeństwa jej stosowania.

Czytaj dalej -->
mięsień pośladkowy mały
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Mięsień pośladkowy mały

Zapraszam na 50 – ty odcinek podcastu. Niby dużo/ niby mało, ale jakaś już pierwsza piękna okrągła liczba już jest. Obiecałam niespodziankę i będzie na końcu a teraz kilka słów o mięśniu pośladkowym małym.

Czytaj dalej -->
ego
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Rola Ego w pracy terapeuty – Interdyscyplinarne Podejście do Zdrowia

Fizjoterapia jako interdyscyplinarna dziedzina medycyny wymaga od specjalistów nie tylko szerokiej wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale również umiejętności psychologicznych. Jednym z kluczowych elementów wpływających na jakość pracy fizjoterapeuty jest jego ego. W kontekście psychologicznym i filozoficznym ego odnosi się do tożsamości jednostki, jej świadomości i poczucia własnej wartości. W pracy fizjoterapeuty ego odgrywa istotną rolę, balansując między pragnieniem osiągnięcia sukcesu a logiką i obiektywizmem w podejmowaniu decyzji terapeutycznych.

Czytaj dalej -->
mięsień pośladkowy średni
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Mięsień pośladkowy średni

Co do zasad jest on szerokim mięśniem, dość grubym i pierzastym. Leży pod wspomnianym już pośladkowym wielkim, ale nie w całości – w swojej górnej i przedniej części nie jest nim przykryty.

Rozpoczyna się na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej a dokładnie między kresą pośladkową przednią a tylną. Poza tym rozpoczyna się również na powięzi pośladkowej powyżej mięśnia pośladkowego wielkiego.

Czytaj dalej -->