fizjomaster@fizjomaster.com

blog fizjomaster

najnowsze publikacje

kość udowa
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Kość udowa – koniec dalszy

Koniec dalszy kości udowej jest wyraźnie zgrubiały i składa się z dwóch kłykci: kłykcia przyśrodkowego – większego oraz kłykcia bocznego – mniejszego. Ich kształt jest charakterystyczny – w płaszczyźnie strzałkowej są silnie wypukłe, natomiast w płaszczyźnie czołowej znacznie mniej. Główna ich funkcja to tworzenie stawowego połączenia z kością piszczelową, co oznacza, że są one częściowo pokryte chrząstką stawową, zapewniającą płynność ruchów.

Czytaj dalej -->
odpady medyczne
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Gospodarka odpadami medycznymi w praktyce fizjoterapeutycznej

W następstwie pojawiających się przepisów i wymogów dotyczących ochrony zdrowia i środowiska, prawidłowe gospodarowanie odpadami medycznymi stanowi kluczowy element codziennej praktyki gabinetowej. 

W praktyce fizjoterapeutycznej, gdzie coraz częściej stosuje się metody takie jak igłoterapia i hirudoterapia, generowanie odpadów medycznych w gabinecie jest nieuchronne – szczegółowe przepisy i procedury możesz znaleźć zawsze na serwisach rządowych.

Czytaj dalej -->
kość udowa
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Kość udowa – koniec bliższy

Kość udowa. Koniec bliższy. Na końcu bliższym kości udowej odróżniamy głowę szyjkę, krętarz większy i krętarz mniejszy. Głowa kości udowej, która obejmuje około trzech czwartych powierzchni kuli, jest pokryta chrząstką szklistą. Jest ona skierowana z kośćmi przyśrodkowo i ku górze; na części przyśrodkowej ma chropowate wgłębienie, dołek głowy, do którego przyczepia się więzadło głowy kości udowej.

Czytaj dalej -->
PKD
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności 2025

Od 1 stycznia 2025 roku Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) 2025 zastąpiła dotychczasową klasyfikację PKD 2007. Zmiany te mają na celu dostosowanie opisów działalności do współczesnych realiów gospodarczych, postępu technologicznego oraz unijnych standardów. Przedsiębiorcy działający w obszarach takich jak fizjoterapia, kosmetologia, naturopatia czy techniki masażu powinni zwrócić uwagę na nowe kody i ich potencjalny wpływ na prowadzenie działalności.

Czytaj dalej -->
KOŚĆ UDOWA - TRZON
podcast
Agnieszka Mikołajczak

KOŚĆ UDOWA – TRZON

Każda kość długa, w tym kość udowa, składa się z trzonu oraz dwóch końców – górnego i dolnego. Trzon kości udowej jest delikatnie wypukły do przodu i ma kształt trójściennego pryzmatu. Ta wypukłość do przodu pełni ważną rolę biomechaniczną, umożliwiając efektywne przenoszenie obciążeń.

Czytaj dalej -->
Szczegółowa analiza igieł w Fizjoterapii Inwazyjnej
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Szczegółowa analiza igieł w Fizjoterapii Inwazyjnej – jak wybrać odpowiednie narzędzie do suchego igłowania?

Sucha igłoterapia (dry needling) jest jedną z głównych metod fizjoterapii inwazyjnej, polegającą na nakłuwaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych i innych punktów terapeutycznych sterylną igłą akupunkturową. Prawidłowy dobór igieł wpływa na skuteczność leczenia i komfort pacjenta. Wybór ten zależy od wielu czynników: obszaru ciała poddawanego zabiegowi, specyfiki terapii oraz parametrów technicznych i jakościowych samych igieł. Poniżej przedstawiono szczegółowe instrukcje dotyczące stosowania w Polsce marek igieł w zabiegach suchego igłowania.

Czytaj dalej -->
kość łonowa
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Kość łonowa

Kość łonowa to przednia część kości miednicznej, odgrywająca kluczową rolę w budowie i stabilności miednicy. Składa się z trzonu, gałęzi górnej oraz dolnej. Te elementy razem tworzą mocną strukturę, która wspiera narządy wewnętrzne, umożliwia ruch oraz przyczep wielu mięśni odpowiedzialnych za poruszanie kończynami dolnymi.

Czytaj dalej -->
Marihuana
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Marihuana i jej wpływ na zdrowie człowieka – wpływ na ból przewlekły

Marihuana, czyli susz z kwiatostanów konopi indyjskich (Cannabis sativa var. indica), od lat budzi kontrowersje, zasadniczo w kontekście jej rekreacyjnego, jak i medycznego przeznaczenia. Wśród leków jest to szczególnie istotne, ponieważ wynika to z rosnącej popularności legalizacji i powszechnego stosowania marihuany, konieczne jest wyjaśnienie jej wpływu na organizm człowieka. W artykule opisano mechanizmy działania marihuany, które mogą skutkować korzyściami terapeutycznymi oraz efektem pro zdrowotnym. Masz wiele pytań, czym są oleje CBD, jak suplementować CBD, czy kanabinoidy uśmierzają ból? Poznasz odpowiedzi, czytając do końca.

Czytaj dalej -->
USG
fizjomaster
Krzysztof Rujna

Ultrasonografia w Fizjoterapii – Nowoczesne narzędzie diagnostyczne i terapeutyczne

W ostatnich latach fizjoterapia w Polsce zyskuje na znaczeniu, a fizjoterapeuci stają się często pierwszym punktem kontaktu dla pacjentów z problemami narządu ruchu. W związku z tym fizjoterapeuci muszą radzić sobie z różnorodnymi problemami diagnostycznymi, zwłaszcza w sytuacjach pourazowych, przeciążeniowych i ostrych zespołach bólowych. Tradycyjne metody badania, takie jak palpacja, mogą okazać się niewystarczające w ocenie głęboko położonych tkanek. Dlatego coraz więcej fizjoterapeutów sięga po ultrasonograf (USG), który oferuje dynamiczną ocenę struktur anatomicznych w czasie rzeczywistym.

Czytaj dalej -->
kość kulszowa
podcast
Agnieszka Mikołajczak

Kość kulszowa

Trzon tworzy panewkę i to dość pokaźną jej część, bo ponad 2/5. Na brzegu przednio – tylnym trzon ma guzek zasłonowy tylny. Jak patrzymy na panewkę to pod wcięciem panewki a na górnym brzegu otworu zasłonowego – co komu łatwiej zlokalizować. Trzon ma też kolec kulszowy sterczący z jego tylnego brzegu. Powyżej tego kolca znajduje się wcięcie kulszowe większe a poniżej – wcięcie kulszowe mniejsze. 

Czytaj dalej -->