fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Tarczyca, ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego

adults-1853851_1920

Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Hormony, które wydziela są niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej. To dzięki nim nasz układ pokarmowy, rozrodczy, krwionośny i nerwowy działają tak, jak należy. I choć chorująca tarczyca nie boli, to niedobór wydzielanych przez nią hormonów może być bardzo dotkliwy.
Tarczyca jest pojedynczym gruczołem położonym między krtanią a tchawicą, kształtem przypominającym motyla. Składa się z dwóch pęcherzykowatych płatów (prawego i lewego) połączonych cieśnią i waży ok. 30 gramów. Można powiedzieć, że jest to gruczoł do zadań specjalnych! Wydziela trzy hormony – kalcytoninę, tyroksynę (fT4) oraz trójjodotyroninę (fT3). Ten pierwszy odpowiada głównie za gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie. Hormony fT3 i fT4 odpowiadają natomiast za procesy metaboliczne, w tym za metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów. Odgrywają także bardzo istotną rolę w pobudzaniu mięśnia sercowego, funkcjonowaniu mózgu i całego układu nerwowego. Do wytworzenia tych hormonów tarczycę pobudza pochodzący z przysadki mózgowej hormon tyreotropowy, czyli TSH. Wszystko odbywa się na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Wraz ze wzrostem poziomu hormonów fT3 i fT4, spada stężenie TSH. Z kolei, gdy ich poziom jest niski, TSH automatycznie wzrasta.
Podsumowując, tarczyca to niewielki narząd, bez którego nie moglibyśmy sprawnie funkcjonować. Niestety czasem i ona choruje. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma stanami: z niedoczynnością lub z nadczynnością tarczycy. Objawiają się one na wiele różnych sposobów. Oba wymagają diagnostyki oraz terapii, ponieważ nieleczona tarczyca może prowadzić do poważnych powikłań.