fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Longus flexor czy jakoś tak :D

samuel-1233415_1920

Mięsień zginacz długi kciuka wraz z poprzednio omawianym mięśniem a mianowicie zginaczem głębokim palców stanowi trzecią warstwę mięśni przedramienia a dokładniej zginaczy mięśni przedramienia.

Tylko u dołu przedramienia jest częściowo odkryty ale tak to praktycznie cały przykryty jest innymi mięśniami takimi jak nawrotny obły, ramienno – promieniowy, zginacz promieniowy nadgarstka oraz zginacz powierzchown palców. Pod nim już tylko kość promieniowa, błona mięśniowa i przylega też do mięśnia nawrotnego czworobocznego. Więc jakie jest jego anatomiczne usytuowanie? Najprościej rzecz ujmując biegnie od kości promieniowej do paliczka dalszego kciuka ale nie jest to jednak aż takie proste.

Na tej kości promieniowej przyczepia się do jej powierzchni przedniej a dokładniej pomiędzy pomiędzy przyczepami mięśnia odwracacza oraz nawrotnego czworobocznego. Dodatkowo przyczepia się do znajdującej się tam błony międzykostnej i mówimy tu o jego głowie promieniowej właśnie od kości promieniowej ale czasem puszcza też pasmo od nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej i mówimy wtedy o głowie ramiennej.

Biegnie sobie dalej w stronę przyczepu końcowego jako ścięgno przechodzące przez kanał nadgarstka i kończy jak już wcześniej wspomniałam na paliczku dalszym kciuka a dokładniej na jego podstawie.

Z rzeczy ważnych brzusiec tego mięśnia jest półpierzasty a ścięgno tego mięśnia jest jedynym długim ścięgnem zginającym kciuk.

Jak już jesteśmy przy zginaniu kciuka to mamy jego już jedną funkcję więc omówimy sobie tez pozostałe. Poza tym, że zgina kciuk zgina też rękę i to dość silny jest w obu tych funkcjach. Poza tym odwodzi również rękę ale tu już nie szaleje w mocy – raczej słabo mu to wychodzi.

No i zostało nam jeszcze unerwienie które pochodzi z nerwu międzykostnego przedniego C6 – Th1 gałęzi nerwu pośrodkowego.

Z ciekawostek to zdarza mu się mieć dodatkową głowę zwaną łokciową bo biegnie ona od wyrostka dziobiastego kości łokciowej. Nie występuje to zbyt często ale znów nie za rzadko bo w końcu głowa ta dostała swoją anatomiczną nazwę więc jednak można się jej spodziewać czasami. Kwestia znowu odpowiedniej palpacji i umiejętności jej interpretacji.

I jeszcze jedna informacja jest taka, że mając ten mięsień jako zwierzęta jesteśmy wyjątkowi bo występuje on osobno jako samodzielny zginacz tylko i wyłącznie u człowieka – u żadnych innych naczelnych nie jest tak wyizolowany. U innych zwierząt naczelnych jest zazwyczaj zlany w jeden mięsień zginacz głęboki palców przez co traci dłoń swoje możliwości chwytne w takim stopniu jak u nas. Taki mały mięsień a takie znaczenie w postępie ewolucyjnym nam zapewnił wspomagając wytwarzanie różnych rzeczy przez lepszą możliwość chwytną.

Także warto go znać i się chwilę nad nim pochylić więc zostawiam Cię już z nim w tym momencie.

Chcecie więcej informacji???

Zapraszamy na nie tutaj: 

Chcesz wkroczyć w niezwykły świat anatomii? Poznać tajemnice ludzkiego ciała?

Zapraszamy, właśnie Ciebie na nasze niezwykłe szkolenie z zakresu anatomii palpacyjnej.

Praktyka, pasja i rzetelność – to jak, widzimy się?