Endorfina – hormon szczęścia został odkryty przez przypadek w ramach badań nad opioidami – w latach siedemdziesiątych XX wieku. Endorfina to hormon peptydowy, który składa się z różnej ilości aminokwasów (w zależności od danego typu). Do tej pory naukowcom udało się odkryć więcej niż 20 endorfin, jednak najważniejsze są tylko trzy – alfa, beta i gamma – endorfiny.
Endorfina jest produkowana przez różne komórki nerwowe, ale również i przez przysadkę mózgową.
To jak ona działa w takim razie?
Głównym działaniem, jakie posiada endorfina jest redukcja odczuwanego bólu, a ponadto łagodzenie poziomu doświadczanego przez organizm ludzki stresu. To dzięki niej kobietom łatwiej jest przeżyć poród. Ale to nie jedyne pozytywne działania endorfiny. Jak się okazuje – hormon ten przyczynia się do odczuwania zadowolenia, błogości, a nawet i euforii, doświadczanego w trakcie wysiłku fizycznego.
To jak zwiększyć ilość endorfin w naszym ciele, sprawa jest tu prosta, jest wiele czynników, które mają wyraźny wpływ na wydzielanie endorfin:
- pikantne produkty – odczuwanie ostrego smaku jest związane z bólem, dlatego zjedzenie pikantnej potrawy spowoduje, że endorfiny zaczną go łagodzić; im bardziej pikantny produkt jest spożywany, tym więcej endorfin jest wytwarzanych.
- kontakt seksualny
- śmiech – niektórzy twierdzą, że już samo pomyślenie o śmiechu wywołuje produkcję endorfin
- wysiłek fizyczny – dla niektórych lekki spacer spowoduje wydzielanie zwiększonej ilości endorfin, zaś u innych dopiero przebiegnięcie maratonu zwiększy produkcję tego hormonu;
- relaks – słuchanie muzyki, przeczytanie książki, wykonywanie asan może przyczynić się do uwolnienia większej ilości endorfin.
- alkohol w małych ilościach.
A czym skutkują jej niedobory, brak jednoznacznych doniesień w EBM, jednak obniżone poczucie wartości i słaby nastrój to podstawa, są zauważalne w ramach badań.
Chcecie posłuchać więcej, śmiało :