fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Dobry, zły i brzydki czyli co Ci robi cholesterol

Slajd_1

Wiele lat temu przeprowadzono solidne badania na temat wpływu cholesterolu na nasz organizm, okazało się że powstała wtedy nagonka była mocno krzywdząca, gdyż sugerowano, ze tylko tłuste jedzenie powoduje jego wzrost. Po latach wiemy, że także nieprawidłowa gospodarka węglowodanowa przyczynia się do magazynowania glicerydów w tkance tłuszczowej. Co istotne, co również zostało potwierdzone cholesterol jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Cholesterol zalicza się do grupy tłuszczów, ten ma swoje odzwierzęce pochodzenie. Lipid nie rozpuszcza się we krwi, dlatego do transportu wykorzystuje lipoproteiny czyli cząsteczki tłuszczowo-białkowe. Podwyżsozne jego stężenia mogą prowadzić do osłabienia pracy układu nerwowego i krwionośnego, udarów i zawałów.

Cholesterol jest istotnym materiałem wielu substancji powstających w organizmie, wchodzi w skład błon komórkowych i osłonek mielinowych, więc determinuje przebieg pracy układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. Bierze udział w produkcji wit. D3 oraz zapewnia prawidłowe działanie receptorów serotoniny w mózgu.

Pod kątem strukturalnym wyróżnić można 2 frakcje:

-HDL „dobry cholesterol”

-LDL „zły cholesterol”

Dobry cholesterol powoduje wychwyt komórek tłuszczowych z układu krwionośnego i ich transport do wątroby z kolei ten zły ma odwrotne działanie co upośledza funkcjonowanie i może prowadzić do zawału, miażdżycy lub udaru. Zaburzenia lipidogramu mogą powodować osłabienie, zmęczenie, problemy krążeniowe oraz te z koncentracją.

Aby obniżyć cholesterol stosowane są statyny, leki, które niestety często muszą być używane przez całe życie. My sugerujemy na początku metody bardziej naturalne jak dieta bogata w owoce morza, warzywa i owoce, ograniczenie tłustych mięs i nabiału, odstawienie alkoholu i nikotyny. Ale ważny o ile nie najważnieszy będzie tu regularny wysiłek i utrata masy ciała.

Cholesterol

< 200 mg/dl *

HDL

> 40 mg/dl *

LDL

< 115 mg/dl *

Triglicerydy

< 150 mg/dl *

* Normy mogą się różnić w zależności od metody oznaczania wartości w laboratorium

A więcej:

Udostępnij: