Kategorie
fizjomaster

Ach ten cukier

Dziś nieco bardziej patriotycznie, mianowicie mamy święto 11 Listopada, święto Niepodległości, wiece i marsze ku czci pamięci poległych. A jak na Wielopolską tradycję przystało tego dnia obchodzone są także urodziny ulicy Św. Marcina, a więc pojawiają się orszaki piesze, stragany, biegi uliczne i rogale. Tradycja Rogala Świętomarcińskiego jest już w Poznaniu legendą, jest nazwą zastrzeżoną tylko dla tego regionu jednak mimo to pod innymi szyldami rozwija się w całym kraju. Czemu jest taki wyjątkowy, gdyż jest przepyszny, rogal z ciasta półfrancuskiego z białym makiem, okraszony bakaliami. A skoro jest taki pyszny, to warto wspomnieć że jest też mocno kaloryczny, mocno słodki i tu zmierzamy do naszego meritum dzisiejszego wpisu…a więc cukier.

Jak doskonale zdajesz sobie sprawę cukier potrafi być problematyczny, uzależnia bez dwóch zdań, dlatego lubimy jeść słodycze i mamy problem z ich odstawieniem. Druga sprawa polega na tym, iż spożywając regularnie cukier, często w małych ilościach cały czas stymulujesz trzustkę, a więc możesz rozwinąć u siebie cukrzycę a jak wiesz to już mocno problematyczna dolegliwość. Mówi się o niej nawet, że jest cichym zabójcą i trochę w tym prawdy. Podwyższony poziom cukru, szczególnie ten nie leczony może powodować osłabienie lub uszkodzenie naczyń krwionośnych a więc zimne ręce, stopy ale też zaburzenia erekcji mogą się pojawiać. Dalej skoro siatka naczyń krwionośnych będzie uszkodzona to i rany będą się gorzej goić i ogólnie regeneracja organizmu będzie przebiegać o wiele wolniej, co ważne cukier będzie idealną pożywką dla bakterii a więc i ich leczenie będzie oporne. Co więcej słaby dopływ krwi, wiąże się z niskim poziomem wiązania tlenu a więc będziesz się szybciej męczył co wpłynie negatywnie na Twoją wydolność i poziom aktywności. A gdy wszystkie czynniki się zsumują… i tu muszę Cię zmartwić, często tak jest, nasze ciała dąży do kumulacji, idzie to lawinowo, cukier, cholesterol, ciśnienie krwi, praca serca – wszystko się sypie a Ty zaczynasz chodzić po lekarzach. Warto, naprawdę masz dla kogo żyć!

Określ poziom cukru we krwi, to tylko kilka kropel krwi z palca lub żyły, ale jeśli zauważasz już jakieś objawy towarzyszące to może czas na krzywą cukrową… tak to to badanie, które mówi o metabolizmie cukru w organizmie człowieka, pobierają Ci krew, pijesz szklankę wody z cukrem (można zwymiotować) i znowu pobór, analiza zajmuje trochę czasu i oceniane jest jak sobie radzi Twoja trzustka. W razie wątpliwości zawsze można wykonać usg jamy brzusznej albo tomografię komputerową. Badanie to jest także istotne celem określenia insulinooporności, czyli dysfunkcji metabolicznej, która przeszkadza Ci zgubić zbędne kilogramy. Więc jak widzisz, cukier dużo Ci powie, nie lekceważ jego zaburzeń i dbaj o talerz.

Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *