fizjomaster@fizjomaster.com

Kategorie
fizjomaster

Krótko o prostacie

15 września został ustanowiony Dniem Prostaty.

Mówiąc o tym, czym jest prostata, koniecznie należy określić w którym miejscu ciała mężczyzny się ona znajduje. Gruczoł krokowy jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny. Znajduje się w części miednicy mniejszej, w okolicy krocza. Gruczoł ten umiejscowiony jest  pod pęcherzem moczowym, z drugiej strony przywiera zaś do przedniej ściany odbytu, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. To dlatego badanie prostaty odbywa się głównie drogą per rectum. Prostatę pod względem kształtu i wielkości zazwyczaj porównuje się do orzecha włoskiego, można ją również sprawnie ocenić pod kontrolą USG w celu zidentyfikowania ewentualnych zmian.

Jakie funkcje ma stercz? 
Pędzimy z odpowiedzią! Jego prawidłowe działanie zawiaduje codzienną funkcją mikcji, od jego rozmiarów m.in. zależy częstotliwość oddawania moczu bądź jakość jego strumienia. Ponadto prostata odpowiada za produkcję płynu w spermie, w którym zawieszone są plemniki, ma on spełniać funkcję odżywczą oraz ułatwiać dotarcie nasienia do komórki jajowej partnerki w trakcie szczytowania.

Jakie są najczęstsze problemy związane z prostatą?

Przede wszystkim najczęstsze problemy związane są z przerostem, który utrudnia prawidłowe oddawanie moczu. Jest to też pierwszy sygnał alarmowy, że coś się dzieje i warto zasięgnąć konsultacji specjalisty. Ucisk cewki może być bardzo uciążliwy, generować dolegliwości bólowe miednicy mniejszej i podbrzusza oraz utrudnić współżycie Prostata również bardzo często ulega stanom zapalnym, najczęściej o charakterze bakteryjnym (tu warto wspomnieć o konieczności wykonania posiewów moczy, cewki i spod napletka celem określenia przyczyny dolegliwości) ale są również zapalenia uogólnione, których dokładna etiologia nie jest poznana, jednakże wiąże się je ze złą dietą, zaburzeniami funkcji odżywczych organizmu lub samą zmianą struktury gruczołu krokowego (zwłóknienie, zwapnienia).

Do poważniejszych problemów z prostatą zaliczamy z pewnością raka prostaty, który jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Niestety ta choroba może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilkanaście lat. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdy mężczyzna powyżej 40 lub 45 roku życia raz w roku odbywał badanie prostaty u lekarza specjalisty urologa, a także rozważył wykonanie badań profilaktycznych takich jak PSA.  Warto w razie wystąpienia niepokojących objawów oraz wyników badań wykonać rezonans w celu oceny sterczu. 

A więc podsumowując: 

Szanowny Kolego – zadbaj o siebie! 

Droga Koleżanko w celu zadbania o swojego mężczyznę i Wasz związek, po 45 roku życia, corocznie mężów i kochanków wysyłaj na badanie profilaktyczne. 
Jest to niewielki koszt a może uchronić go/ich (jesteśmy tolerancyjni) przed  poważnymi konsekwencjami.

Z pozdrowieniami,
K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *