fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

mięsień gruszkowaty

O mięśniu gruszkowatym wiele już napisano prawdy i fałszu, bo jest to jeden z tych mięśni, który w świecie gwiazd ewidentnie byłby celebrytą. Z rzeczy podstawowych to nie za duży mięsień, trójkątny, spłaszczony i leżący między kością krzyżową a krętarzem większym kości udowej a konkretnie to rozpoczyna się on na powierzchni miedniczej kości krzyżowej od otworu II do IV. Tak się rozciąga jego przyczep początkowy. Później włókna tego mięśnia biegną zbieżnie do bocznie przez otwór kulszowy większy, dzieląc go na otwór nadgruszkowy i podgruszkowaty, ale o tym innym razem, bo nie o tym dziś mowa. Ważne jest to, że za otworem kulszowym mięsień gruszkowaty przechodzi w ścięgno i przyczepia się do wierzchołka krętarza większego a dokładnie do jego strony przyśrodkowej.

Anatomia to podstawa, dalej będzie z górki

Unerwienie tego mięśnia pochodzi z gałązki splotu krzyżowego od L5 do S5 i została nam jeszcze funkcja. Nie jest ona wybitna, jak jego sława głosi. Fakt – wielostronna, ale raczej sława. Na bank jest rotatorem zewnętrznym stawu biodrowego i to jest to, co mu najlepiej wychodzi. Poza tym odwodzi i prostuje, ale to już zdecydowanie nie należy do jego najmocniejszych stron. W momencie ustabilizowania kończyny dolnej pochyla miednicę z tułowiem w swoją stronę, ale w porównaniu do pośladkowych to żadna funkcja. Dlaczego więc jest taki sławny? 

Co to rwa gruszkowa?

A no dlatego, że w otworze kulszowym większym powyżej i poniżej mięśnia gruszkowatego jest szczelina dla przejścia naczyń i nerwów. Dodatkowo czasami ten mięsień przebity jest nerwem strzałkowym wspólnym, który jest jedną z dwóch części składowych jednego z kolei najsłynniejszych nerwów – a mianowicie nerwu kulszowego. Jeśli faktycznie przebija nerw strzałkowy wspólny mięsień gruszkowaty, to łączy się on z nerwem piszczelowym na zewnątrz miednicy, a nie wewnątrz niej co teoretycznie powinno mieć miejsce.

Mówienie więc przez wszystkich, którzy nie zerknęli do podręcznika anatomicznego, że nerw kulszowy przebija mięsień gruszkowaty, jest mega dużym skrótem myślowym, bo taka rzecz ma miejsce u ¼ ludzkości (oczywiście statystycznie, bo wszystkich nie przebadano przecież). Częściej jednak nerw kulszowy biegnie pod gruszką lub przebija go fragmentarycznie za pomocą swojej gałęzi zwanej nerwem strzałkowym wspólnym. A stąd już cała teoria o rwach i pseudo rwach, która nigdy się nie kończy, więc nawet nie będę poruszała tego wątku.

Poznaj świat anatomii z Fizjomaster.com

Kończąc temat. W październiku a dokładnie 5-6 października 2024 jest kurs z anatomii palpacyjnej, na którym na bank nie zabraknie gwiazdy dzisiejszego odcinka podcastu. 

Jeśli natomiast słuchasz tego odcinka później, zerknij na stronę fizjomaster.com i w zakładce kursy zobacz kiedy będzie najbliższe szkolenie z anatomii palpacyjnej.

Szkolenie Anatomia Palpacyjna

Dodatkowo jak już pewnie wiesz – rusza newsletter anatomiczny z fiszkami, więc jeśli chcesz mieć wszystko bezpośrednio u siebie na poczcie – pisz na anatomia@anatomiaw5minut.pl. Wystarczy, że w tytule bądź treści podasz swoje imię – będzie to dla nas info, że chcesz te wiadomości dostawać. Dokładny adres e-mail, aby nie zrobić w nim literówki, zostawię w opisie.

I to już wszystko. 

Bardzo się niecierpliwię, bo właśnie od tego odcinka podcastu rusza newsletter i jestem mega ciekawa, jak go przyjmiecie. Tak jak obiecałam – będą bieżące i poprzednie odcinki podcastu, więc wszystko będzie zadbane. 

Czekam na info.