fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

miesien_naramienny_fizjoterapia_podcast

Cześć!

Dziś już wracamy do tematu bo ostatnio mnie trochę poniosło w stronę szkoleń ale uziemiamy się i lecimy z naramiennym.

Przypominam tylko, że jeśli masz ochotę na grafikę do tego mięśnia jako fiszkę, plakat, notatkę czy cokolwiek z nią chcesz tam sobie zrobić – napisz na anatomia@anatomiaw5minut.pl i w tytule wpisz naramienny a zwrotnie wyślemy bo platforma nadal się tworzy.

Mięsień naramienny jak mądrzy uczeni piszą z łaciny deltoideus od greckiej litery delta bo jak się go w całości z trzema jego głowami na płasko rozłoży przypomina tą literę czyli trójkąt skierowany wierzchołkiem do dołu.
Jest to mięsień powierzchowny ramienia i pomimo, że je otacza to jest to mięsień płaski ale też i stosunkowo gruby bo do około 2 cm.

Mięsień też jak już wspomniałam składa się z trzech części które razem łączą się i kończą jako silne ścięgno na guzowatości naramiennej oczywiście kości ramiennej. Trochę do boku i nieco niżej od przyczepu mięśnia piersiowego większego.
No ale ten początek.
Mamy część przednią, środkową i tylną.
Część przednia, zwaną też obojczykową, rozpoczyna się swoimi włóknami mięśniowymi na końcu barkowym obojczyka.
Część środkowa – zwana również barkową już nie włóknami mięśniowymi ale ścięgnistymi rozpoczyna się nie gdzie indziej jak na wyrostku barkowym łopatki
No i część tylna – zwana grzebieniową oczywiście rozpoczyna się na grzebieniu a grzebień posiada łopatka więc rozpoczyna się na grzebieniu łopatki. Ta część z tyłu łączy się z powięzią, która pokrywa mięsień podgrzebieniowy, który już omawiałam.
Czyli – część przednia z przodu – obojczykowa bo na obojczyku się zaczyna a dokładnie na końcu barkowym obojczyka, część środkowa – barkowa to wyrostek barkowy łopatki i z tyłu jest część tylna – grzebieniowa biegnąca od grzebienia łopatki.
Proste prawda? 

Teraz to wszystko musi się zbiec do guzowatości naramiennej kości ramiennej w jedno ścięgno o czym już wspomniałam, więc część przednia i tylna biegną sobie w dół i do boku (do boku ciała mam na myśli a nie że się gdzieś rozchodzą bo właśnie się schodzą ze sobą) więc część przednia i tylna w dół i do boku zaś część środkowa nad guzkiem większym kości ramiennej też biegnie sobie w dół i do boku ale ta część jest pierzasta. A co to oznacza? A oznacza to nic innego jak to, że ma w porównaniu z przednią i tylną częścią stosunkowo więcej włókien i większy przekrój fizjologiczny co będzie trzeba wziąć pod uwagę w procesie terapeutycznym ale o tym nie mówię. O anatomii mówię bo zaraz znów popłynę.

Więc unerwienie. Unerwienie tego mięśnia pochodzi z nerwu pachowego (C5-C6),a czynność tego mięśnia jest zróżnicowana i część przednia z tylną działają na siebie antagonistycznie i tak:
– część przednia odpowiada za zgięcie w stawie ramiennym, przywiedzenie do przodu oraz rotację wewnętrzną natomiast część tylna odpowiada za wyprost w stawie ramiennym, przywiedzenie do tyłu i rotację zewnętrzną. Została nam jeszcze część środkowa – ta odpowiada za odwiedzenie ale jak wiemy do 90 stopni gdyż wtedy właśnie dochodzi do zetknięcia się kości ramiennej z wyrostkiem barkowym i ślizg łopatki jest nam potrzebny do tego aby coś więcej osiągnąć.
Jak już wcześniej wspomniałam jest to mięsień powierzchowny więc jego powierzchnia zewnętrzna leżąca pod skórą i cienką powięzią jest palpacyjnie dostępna w całej swojej okazałości.
Od przodu graniczy z mięśniem piersiowym większym i oddzielone są one od siebie przez bruzdę naramienno – piersiową w której przebiega żyła odpromieniowa. Do przodu od bruzdy leży mięsień piersiowy większy natomiast do tyłu od bruzdy – naramienny część przednia.
Od tyłu graniczy z mięśniem podgrzebieniowym, obłym mniejszym i większym czy też trójgłowym.
Przyczep końcowy mięśnia wcina się jakby w mięsień ramienny co również jest wyczuwalne palpacyjnie.

Warto się zastanowić (i z tym Was zostawiam) jakie mięśnie są agonistami czy też synergistami do mięśnia naramiennego a które są jego antagonistami oraz które znane już Ci mięśnie są również unerwione z C5 – C6 bo to bardzo jest później pomocne przy badaniu pacjenta i jego objawów ale o diagnostyce mówi Krzysztof na YT na kanale fizjomaster gdzie Was zapraszam i przypominam o grafice na anatomia@anatomiaw5minut.pl no i już w lipcu wyszedł fizjoogarniacz oraz biuletyn po który również serdecznie zapraszam.

Link do podcastu: https://www.spreaker.com/episode/45587483

Grafika: anatomia@anatomiaw5minut.pl treść: mięsień naramienny