Cześć.
Z tej strony Agnieszka Mikołajczak, a to jest podcast Anatomia w 5 minut. Dziś jubileuszowy 50 – ty odcinek podcastu a w nim mięsień pośladkowy mały i … niespodzianka.
Zapraszam do odsłuchania.
Cześć. Witam Cię jeszcze raz bardzo serdecznie i zapraszam na 50 – ty odcinek podcastu. Niby dużo/ niby mało, ale jakaś już pierwsza piękna okrągła liczba już jest. Obiecałam niespodziankę i będzie na końcu a teraz kilka słów o mięśniu pośladkowym małym.
Tak jak pośladkowy średni jest on mięśniem pierzastym, wachlarzowatym. Rozpoczyna się na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej, gdzie ulokował się między kresą pośladkową przednią a dolną. Włókna tego mięśnia biegną dalej zbieżnie ku dołowi i bocznie, aby przyczepić się swoim przyczepem końcowym i to jako dość silne ścięgno do krętarza większego a dokładnie do jego powierzchni przedniej.
Co do unerwienia jest takie samo jak poprzednich pośladkowych, czyli z nerwu pośladkowego dolnego L5 – S2.
Jeśli natomiast chodzi o funkcje tego mięśnia, to jest taka sama jak pośladkowego średniego tylko słabsze. Opisałam to już dokładnie w poprzednim odcinku a teraz szybkie podsumowanie. Działa na staw biodrowy wykonując następujące ruchy: zgięcie (część przednia), wyprost (część tylna), rotacja wewnętrzna (część przednia i dość słabo), rotacja zewnętrzna (część tylna i zdecydowanie mocniej), odwodzenie trochę słabo mu idzie w stosunku do pośladkowego średniego i naprężacza, ale radzi sobie. Przy ustalonym udzie ciągną miednicę do boku i przy chodzie również z każdym krokiem ciągną miednicę na zmianę w jedną i drugą stronie. Chód kaczkowaty to objaw ich osłabionej siły, ale oczywiście nie tylko. Jest jego elementem, na który warto zwrócić uwagę. Także – poza przywodzeniem wszystkie ruchy w stawie biodrowym – kwestia, która część mięśnia, a to wszystko dzięki wachlarzowatej budowie ten sam mięsień wykonuje ruchy antagonistyczne względem siebie. Dlatego anatomia nigdy nie będzie nudna i żmudna. Kwestia czy wiemy jakich ciekawostek szukać i gdzie 😊
Co do niespodzianki. Na FB jest już ponad 8000 osób lubiących ten kanał i ponad 8600 osób obserwujących gdzie nie oszukujmy się – mam notoryczne plecy ze wszystkim, także tym bardziej jestem szczęśliwa z tego powodu, że jesteś tu. Pamiętaj też, że istnieje jeszcze IN, ale najważniejsze – ruszy coś, o co wielokrotnie byłam proszona i chyba już do tego dojrzałam. Wraz z tym odcinkiem rusza wysyłka newsletterowa z każdym odcinkiem podcastu na bieżąco i też polecimy od początku ze wszystkimi odcinkami tak, abyś miał/miała zawsze dostęp do pełnej wiedzy i fiszek. Czyli podsumowując: każdego 10-tego danego miesiąca (zaczynając prawdopodobnie od lipca, aby dać wszystkim chwilę czasu) będzie wychodził newsletter z bieżącym odcinkiem podcastu a każdego 20-tego danego miesiąca z najstarszym zaległym, czyli w lipcu byłoby to 10 – tego wyjdzie 51 odcinek na Twoją skrzyneczkę a 20-tego 1 odcinek, w sierpniu 10-tego 52 a 20-tego 2 itd. itd.
Jeśli natomiast nie ma Cię jeszcze na liście lub nie wiesz, czy jesteś, a chcesz otrzymywać bezpośrednio dla siebie całą anatomię – napisz na anatomia@anatomiaw5minut.pl, gdzie 5 jest cyfrą i w tytule napisz anatomia i Twoje imię. Dokładny adres napiszę jeszcze w opisie, aby nikomu nic się nie pomyliło i co? Zaczynamy nową przygodę!