fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Mięsień pośladkowy średni

mięsień pośladkowy średni

Nie jest on ze swoimi przyczepami tak skomplikowany jak pośladkowy wielki więc pójdzie nam tym razem zdecydowanie szybciej. 

Co do zasad jest on szerokim mięśniem, dość grubym i pierzastym. Leży pod wspomnianym już pośladkowym wielkim, ale nie w całości – w swojej górnej i przedniej części nie jest nim przykryty.

Rozpoczyna się na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej a dokładnie między kresą pośladkową przednią a tylną. Poza tym rozpoczyna się również na powięzi pośladkowej powyżej mięśnia pośladkowego wielkiego. 

Wszystkie jego włókna biegną zbieżnie i przyczepiają się jako krótkie ścięgno do powierzchni bocznej krętarza większego niedaleko jego wierzchołka.

Unerwienie ma takie samo jak pośladkowego wielkiego więc tylko w ramach przypomnienia jest to nerw pośladkowy dolny z przestrzeni L5 – S2 i wychodzi on z miednicy przez otwór kulszowy większy pod mięśniem gruszkowatym. 

Została nam czynność. Czynność jest praktycznie taka sama jak mięśnia pośladkowego małego tylko, że działa mocniej. Co więcej – przednia część mięśnia pośladkowego średniego często zrośnięta jest z mięśniem pośladkowym małym. Ich wachlarzowata budowa powoduje, że ich poszczególne części działają na siebie antagonistycznie, więc warto tu się na chwilę mocniej skupić. 

Przy ruchu zgięcia w stawie biodrowym działają przednie części obu mięśni, przy wyproście biorą udział tylne części tych mięśni – głównie pośladkowego średniego.

Co do odwodzenia w stawie biodrowym. Pośladkowy średni jest najsilniejszym odwodzicielem. Tak – dobrze słyszysz – wcale nie naprężacz powięzi szerokiej. Jest on nieznacznie słabszy, ale jednak słabszy. Pośladkowy mały również bierze w tym udział, ale jest od połowy słabszy od pozostałych tych dwóch mięśni.

Zostały nam jeszcze rotacje. Zewnętrzna i wewnętrzna. Rotacja wewnętrzna to przednie części tych mięśni gdzie pośladkowy mniejszy jest najsilniejszym rotatorem wewnętrznym, zaś jeśli chodzi o rotację zewnętrzną to oczywiście znów oba, z tym że ich część tylna i tu króluje pośladkowy średni.

No to chyba tyle na dziś.

Z części ogłoszeniowej to w październiku jest szkolenie z anatomii palpacyjnej. Zapisy na fizjomaster.com. Po fiszki pisz na anatomia@anatomiaw5minut.pl a pozostałe szkolenia i to sztos szkolenia to w tym roku jeszcze igły w Poznaniu, manipulacje, wiceralka w Poznaniu no i sztos nad sztosami – USG również w Poznaniu.

Zerknij na fizjomaster.com, bo tam są wszystkie informacje. A ja się żegnam na dziś.

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Mikołajczak

Anatomia w 5 minut