Nie jest on ze swoimi przyczepami tak skomplikowany jak pośladkowy wielki więc pójdzie nam tym razem zdecydowanie szybciej.
Co do zasad jest on szerokim mięśniem, dość grubym i pierzastym. Leży pod wspomnianym już pośladkowym wielkim, ale nie w całości – w swojej górnej i przedniej części nie jest nim przykryty.
Rozpoczyna się na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej a dokładnie między kresą pośladkową przednią a tylną. Poza tym rozpoczyna się również na powięzi pośladkowej powyżej mięśnia pośladkowego wielkiego.
Wszystkie jego włókna biegną zbieżnie i przyczepiają się jako krótkie ścięgno do powierzchni bocznej krętarza większego niedaleko jego wierzchołka.
Unerwienie ma takie samo jak pośladkowego wielkiego więc tylko w ramach przypomnienia jest to nerw pośladkowy dolny z przestrzeni L5 – S2 i wychodzi on z miednicy przez otwór kulszowy większy pod mięśniem gruszkowatym.
Została nam czynność. Czynność jest praktycznie taka sama jak mięśnia pośladkowego małego tylko, że działa mocniej. Co więcej – przednia część mięśnia pośladkowego średniego często zrośnięta jest z mięśniem pośladkowym małym. Ich wachlarzowata budowa powoduje, że ich poszczególne części działają na siebie antagonistycznie, więc warto tu się na chwilę mocniej skupić.
Przy ruchu zgięcia w stawie biodrowym działają przednie części obu mięśni, przy wyproście biorą udział tylne części tych mięśni – głównie pośladkowego średniego.
Co do odwodzenia w stawie biodrowym. Pośladkowy średni jest najsilniejszym odwodzicielem. Tak – dobrze słyszysz – wcale nie naprężacz powięzi szerokiej. Jest on nieznacznie słabszy, ale jednak słabszy. Pośladkowy mały również bierze w tym udział, ale jest od połowy słabszy od pozostałych tych dwóch mięśni.
Zostały nam jeszcze rotacje. Zewnętrzna i wewnętrzna. Rotacja wewnętrzna to przednie części tych mięśni gdzie pośladkowy mniejszy jest najsilniejszym rotatorem wewnętrznym, zaś jeśli chodzi o rotację zewnętrzną to oczywiście znów oba, z tym że ich część tylna i tu króluje pośladkowy średni.
No to chyba tyle na dziś.
Z części ogłoszeniowej to w październiku jest szkolenie z anatomii palpacyjnej. Zapisy na fizjomaster.com. Po fiszki pisz na anatomia@anatomiaw5minut.pl a pozostałe szkolenia i to sztos szkolenia to w tym roku jeszcze igły w Poznaniu, manipulacje, wiceralka w Poznaniu no i sztos nad sztosami – USG również w Poznaniu.
Zerknij na fizjomaster.com, bo tam są wszystkie informacje. A ja się żegnam na dziś.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Mikołajczak
Anatomia w 5 minut