Zapraszamy Cię w niezwykłą przygodę związaną z diagnostyką stanu klinicznego pacjenta. Diagnostyka to podstawa, przejdziesz z nami przez jej meandry, kluczowe momenty, żółte i czerwone flagi oraz spróbujemy przekonać, że warto to robić… bo FizjoMasTer bada swojego pacjenta i nie pozwólmy, aby mówiono inaczej. Diagnostyka pacjenta jest podstawową skutecznej fizjoterapii. Dzięki niej fizjoterapeuci mogą wykryć naturę problemu pacjenta, co jest niezbędne do zaplanowania leczenia. W tym wpisie blogowym omówimy, dlaczego diagnostyka jest tak istotna, na czym polega metoda oceny diagnostycznej oraz jakie są cechy dobrze przeprowadzonego wywiadu i badania przedmiotowego.
O żółtych i czerwonych flagach pisaliśmy tutaj
Dlaczego diagnostyka jest kluczowa?
W fizjoterapii, jak w każdej dziedzinie medycyny, dokładna diagnostyka stanowi podstawę dla wszystkich działań terapeutycznych. Wymaga od nas tego nie tylko prawo, ale też etyka naszej pracy. Dokładna diagnostyka istotnie wpływa na:
- Precyzyjne rozwiązanie problemu – poprzez identyfikację źródła bólu lub dysfunkcji jest kluczowa dla efektów końcowego leczenia.
- Personalizacja leczenia – każdy pacjent jest inny, dlatego też indywidualne leczenie, szczegółowe leczenie są mocno skorelowane z procesem diagnostycznym.
- Monitorowanie postępów – regularna ocena stanu pacjenta, profilaktyka, pozwala na zastosowanie leczenia w momencie gdy jest ono najbardziej wskazane i pożądane.
Lej diagnostyczny
Metoda leja diagnostycznego pozwala na uzyskanie optymalnego procesu leczenia pacjenta przez narzędzia, które umożliwiają fizjoterapeutom skuteczne zawężanie zasięgu stosowanych technik diagnostycznych. Proces ten prowadzi do dalszego leczenia i obejmuje dalsze etapy:
- Wywiad ogólny, polegający na gromadzeniu informacji o stanie zdrowia pacjenta, historii chorób oraz stylu życia.
- Badanie przedmiotowe, obejmujące funkcję ograniczającą ruch, w tym palpację, ocenę zakresu ruchu oraz badania specjalistyczne.
- Analiza funkcjonalna pacjenta, czyli ocena funkcji wykonawczych, takich jak działanie, wykorzystanie urządzeń w życiu codziennym czy możliwości wykonywania czynności.
- Hipoteza diagnostyczna, i powiedzmy to sobie realnie, nie ma możliwości by na pierwszym spotkaniu zawsze postawić trafną diagnozę dolegliwości pacjenta, szczególnie jeżeli chodzi o ból!
- Ostateczna diagnoza, czyli ustalenie dokładnego źródła problemu i zaplanowanie leczenia na bazie wcześniejszej hipotezy i efektów wdrożonych działań.
Na naszych szkoleniach dużo mówimy o diagnostyce, wpadnij na Anatomia Palpacyjna – ciało pacjenta nie będzie już miało przed Tobą tajemnic.
Cechy dobrze przeprowadzonego wywiadu
Nie wiem, jakie masz odczucia co do rozmowy z pacjentem, ale naprawdę, śmiem twierdzić, że dobrze poprowadzona rozmowa z pacjentem, z zaakcentowaniem najważniejszych wątków jest kluczem do postawienia dobrej diagnozy… przepraszam, do dobrego wnioskowania klinicznego, czyli hipotezy diagnostycznej dotyczącej funkcjonalnego stanu pacjenta. A więc czym jest i jak wygląda dobry wywiad, na pewno warto zacząć od podstawowego pytania, z czym dany pacjent do nas trafił, co go boli, albo co chce sprawdzić. Wydaje się błahe, ale często potrzeba pacjenta jest pomijana, a on musi się wygadać. Gdy już wiemy, co go boli, to warto zapytać o rodzaj bólu, jego charakter, czyli poznać odpowiedź czy kłuje, piecze, pali a może pacjent czuje strzały, każdy z tych opisów może być dla Was bezcenną informacją zwrotną. Sądzę, że dalej istotne jest czy do problemu przyczynił się jakiś uraz, a może to suma mikro przeciążeń i od dawna pacjent coś odczuwał, czyli de facto czy to nagłe, czy przewlekłe, pozwala nam to stwierdzić czy możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym, bądź morfologicznym uszkodzeniem tkanki. Codzienne zachowania także będą dość istotne, czy np. czy boli go bark, bo jest kaskaderem i gra w filmach akcji, czy wyprowadzał psa, a może nie zauważa istotnej przyczyny dolegliwości, codzienna praca może mieć także istotne znaczenie (stereotyp ruchowy), ale też hobby będzie tu ważnym elementem, szukamy dziury w całym, drążymy. Warto dopytać co pogarsza jego odczucia, a co wpływa na polepszenie jego stanu. Oczywiście dalej tematy związane z ogólnym stanem zdrowia, czy choruje, a może na coś się leczy, być może wcześniej coś się wydarzyło i był hospitalizowany a jeśli tak to z jakiego powodu. Czasami, a nawet częściej zdarza się, że wcześniejszy, nieprawidłowo prowadzony uraz doprowadza do powikłań… i tu znowu oklepany temat „blizna”… tak ona ma znaczenie. Farmakologia też będzie ważną sprawą, część leków rozszerza naczynia krwionośne, wpływa na krążenie, część wręcz odwrotnie, leki na nadciśnienie, czy cukrzycę też nie są obojętne dla stanu naszego organizmu. Oczywiście nie mówię już o lekach przeciwbólowych, o nich już wszystko zostało powiedziane, tylko w ostateczności, gdy nie ma wyjścia. Ale to już rola lekarza. A na koniec, chyba najważniejsze a rzadko wypowiadane pytanie: Czego pacjent od Ciebie oczekuje?
Przedmiotowe i podmiotowe badanie pacjenta
Ocena pacjenta w fizjoterapii jest złożonym procesem diagnostycznym, który składa się z badania podmiotowego i przedmiotowego. Badanie podmiotowe obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem, pozwalający na zebranie istotnych danych dotyczących historii choroby, stylu życia, czynników ryzyka oraz obecnych dolegliwości. Informacje te są kluczowe dla zrozumienia kontekstu klinicznego i pomagają w zidentyfikowaniu potencjalnych przyczyn problemów zdrowotnych. Następnie przeprowadzane jest badanie przedmiotowe, które obejmuje ocenę postawy, palpację tkanek, ocenę zakresu ruchu, testy siły mięśniowej oraz specjalne testy diagnostyczne. Ocena neurologiczna oraz funkcjonalna stanowią integralne elementy tego procesu, umożliwiając kompleksową analizę stanu funkcjonalnego pacjenta. Precyzyjne i systematyczne przeprowadzenie tych badań jest kluczowe dla prawidłowej diagnozy i efektywnego planowania terapii, co przekłada się na poprawę jakości życia pacjenta.
Zasady diagnostyki jamy brzusznej poznasz na kursie Terapii Wisceralnej
Zapraszamy na profesjonalne kursy i szkolenia dla Fizjoterapeutów
Dla fizjoterapeutów, którzy chcą uzyskać dostęp do wiedzy i umiejętności w zakresie zastosowania specjalistycznych form terapii pacjenta, organizujemy kursy i szkolenia. Nasze programy edukacyjne są skonstruowane tak, aby mieć czas na przełożenie wiedzy teoretycznej w niezbędne umiejętności praktyczne. Dołącz do nas i rozwijaj swoje możliwości z FizjoMasTer.com, aby lepiej pomagać swoim pacjentom!
Zapraszamy do kontaktu i rejestracji na nasze szkolenia. Zdobądź RAZEM z nami umiejętności, które wyniosą Twoją praktykę na wyższy poziom.