fizjomaster@fizjomaster.com

Kategorie
fizjomaster

Rzuć czy nie rzuć…oto jest pytanie

Czy wiecie, że 1.02 obchodzimy Światowy Dzień Gumy do Żucia.

A skąd o tym u nas, zaraz się dowiecie…ale najpierw jakie macie zdanie w temacie, żuć czy nie rzuć o to jest pytanie? Guma do żucia to rodzaj słodyczy przeznaczony do żucia, a nie łykania. Wykonywana jest z masy gumowej, cukru pudru i syropu skrobiowego, substancji aromatycznych, smakowych i barwiących. W zależności od użytej gumy, dzieli się na zwykłą i balonową – wiecie, że w 1928 roku była tylko różowa…ponieważ taki barwnik jako jedyny był osiągalny. Jak zwykła guma wpływa na nasz organizm, wydawało by się, że słabo a jednak robi wiele… Długotrwałe żucie gumy powoduje rozrost mięśnia żwacza, szczególnie po jednej stronie co może wpłynąć destabilizująco na żuchwę, ponadto długotrwała stymulacja jednokierunkowa może wpłynąć erozyjnie na staw skroniowo-żuchwowy co w konsekwencji może generować bóle głowy. Warto też pamiętać, że w momencie żucia wydzielane są soki trawienne, które mogą podrażniać jelita, do akcji wkracza też amylaza w ślinie. Według badań amerykańskich przeciętna osoba spożywa średnio 300 pasków gumy do żucia w ciągu roku. Stosujemy ją z różnych powodów: nawyk, stres, głód.

Jakie są niezaprzeczalne zalety żucia gumy bez cukru?

-w trakcie jej używania dochodzi do alkalizacji jamy ustnej, co tworzy niekorzystne warunki rozwoju drobnoustrojów przez zmniejszenie zakwaszenia

-gumy bez cukrowe działają ścierająco na płytkę nazębną, co pomaga zachować jej czystość

-ksylitol w nich zawarty ma właściwości przeciw próchnicze a mentol i jego pochodne zdecydowanie poprawiają jakość oddechu… ale pamiętajcie że nie świeży oddech może być oznaką patologii np. wątroby.

Jaką gumę do żucia wybrać w takim razie?

Słowo bezcukrowe jak zawsze może bywać mylące, te z ksylitolem są okej, jednak sięgając po gumy słodzone miodem itp. narażamy się na wzrost lepkości w jamie ustnej co będzie idealną pożywką dla bakterii. Jest to najszybsza droga do rozwoju próchnicy i częstych wizyt u stomatologa.100 gramów gumy do żucia zawiera średnio 82 gramów cukrów prostych, które natychmiast zostają wchłonięte w jamie ustnej. Cukry proste zwiększają w końcowym etapie nasz apetyt poprzez nagły wyrzut insuliny do krwi obiegu, mózg interpretuje ten bodziec i pojawia się reakcja w postaci napadu na lodówkę 😀

Zamiast poczuć się sytym, sięgniemy z pewnością po kolejny przysmak. Guma to puste kalorie, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na skład odżywczy na tyle opakowania. Szczególnie gumy do żucia dla dzieci zawierają znaczne ilości cukrów i w tym przypadku stomatolodzy odradzają spożywania gum przez najmłodszych.

To czy są jakieś zalety?

Udowodniono, że żucie gumy zwiększa koncentrację i pamięć i poprawia percepcję. Wpływa redukująco na stres i poprawia nastrój. Można stwierdzić, że żucie bez cukrowej gumy może być korzystne ale z umiarem. Wniosek jest prosty, wszystko jest dla ludzi, ale w rozsądnych ilościach Najważniejszy fakt to, że guma nigdy nie zastąpi nam mycia zębów! – tak samo jak płukanie jamy ustnej…masz coś pomiędzy użyj nici… no chyba, że za bardzo lubisz swojego dentystę i chcesz go widywać cyklicznie.

Powodzenia

K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *