fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Wisi główka na haczyku, czyli kości ciąg dalszy

fishing-99070

Witam,

z tej strony Agnieszka Mikołajczak i Anatomia w 5 minut.

Dziś kończymy kości nadgarstka,

Zapraszam.

Witam Cię jeszcze raz bardzo serdecznie. Dziś jak już wspomniałam na wstępie zakończymy kości nadgarstka a zostały nam do omówienia dwie kości a mianowicie kość główkowata i haczykowata.

Obie leżą w szeregu dalszym czyli tym od strony kości a kość główkowata jest najwiekszą kością z kości nadgarstka. Nazwę swoją wzieła od głowy którą posiada i która spoczywa w specjalnym dla niej zagłębieniu utworzonym przez kość łódeczkowatą i księżycowatą.

Kość ta ma powierzchnię bliższą i dalszą, grzbietową i dłoniową oraz promieniową i łokciową czyli jak pozostałe kości.

Omówimy je sobie teraz po kolei. Powierzchnia bliższa jesr okrągła i gładka i łączy się stawowo z kością księzycowatą. Powierzchnia dalsza ma aż trzy części do połączenia z trzema kośmi śródręcza a mianowicie drugą, trzecią i czwartą gdzie powierzchnia stawowa dla trzeciej jest największa. Powierzchnia grzbietowa jest szeroka i chropowata natomiast dłoniowa jest węższa ale również nierówna i przyczepia się do niej mięsień przywodziciel kciuka.

Mamy jeszcze powierzchnię promieniową, która jest wypukła i złożona jakby z dwóch części – ta górna większa jest do połączenia z kością łódeczkowatą, natomiast dolna mniejsza do połączenia z kością czworoboczną mniejszą. No i została nam ostatnia powierzchnia – powierzchnia łokciowa i i ta łączy się z kością haczykowatą.

Co za wyliczanka.

Podsumowując: kość główkowata łączy się z siedmioma czy też ma styczność z siedmioma kośćmi do których zaliczamy kość łódeczkowatą i księżycowatą, trzy kości śródręcza i kość czworoboczna mniejsza i haczykowata.

Z ciekawostek – pomimo, że kości szeregu dalszego jest cztery jak i bliższego ale właśnie kość główkowata leży pośrodkowo pokrywając sie z osią długą ręki. To również wskazuje nam na łatwość palpacji tej kości gdyż wystarczy z III kości sróedręcza iść w kierunku proksymalnym i znajdziemy dołek będący trzonem kości główkowatej a zaraz za nim czyli znów proksymalnie wyniosłość która nie jest niczym innym jak głową kości główkowatej. Czasem się za bardzo rozpędzamy i idzemy na kość księżycowatą ale jak sie raz, drugi dobrze wyczuje to już później nie ma problemu.

Kolejną kością jaką mieliśmy dziś omówić jest kość haczykowata. Ma ona kształt klina i nie dość że ma kształt klina to jeszcze ma haczyk – a dokładnie wyrostek haczykowaty będący bardzo charakterystycznym miejscem do palpacji od strony dłoniowej.

Tu w powierzchniach również się nic nie zmienia i mamy dalszą i bliższą, dłoniową i grzbietową oraz promieniową i łokciową. No to lecimy. Powierzchnia bliższa stanowiąca wierzchołek klina łączy się z kością księżycowatą. Powierzchnia dalsza – z czwartą i piątą kością śródręcza. Powierzchnia grzbietowa jest trójkątna i nierówna przez więzadła które się do niej przyczepiają, powierzchnia dolna ma słynny haczyk do którego przyczepia się troczek zginaczy nadgarstka, zginacz krótki palca małego oraz przeciwstawiacz palca małego. Powierzchnia łokciowa łączy się z kością trójgraniastą a promieniowa – z omawianą przed chwilą główkowatą.

Czyli w tym wypadku mamy pięć powierzchni stycznych a mianowicie z kością księżycowatą, czwartą i piątą kością śródręcza, trójraniastą i główkowatą.

Jak palpować? Całą kość jako kość zuwając się z wyrostka rylcowatego kości łokciowej idąc w kierunku dystalnym a haczyk leży u podstawy kłębika od strony dłoniowej.

Wszystko.

Pamiętajcie – dobrze jest jescze znać hasła szereg bliższy i dalszy oraz jakie kości wchodzą w ich skład, co to jest bruzda nadgarstka, wyniosłość promieniowa i łokciowa nadgarstka – gdzie co leży i z jakich struktur są utworzone.

Za tydzień – ciąg dalszy diagnosytki na fizjomaster.com oraz na YT, tu zapraszam za dwa tygodnie a w międzyczasie faceebook i instagram jak zawsze do Waszej dyspozycji. No i kto nie dołączył jeszcze do klubu to seredcznie zapraszam. strona www.fizjomaster.com zakładka nazwana nie inaczej jak klub.

Do usłyszenia za dwa tygodnie,

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Mikołajczak

Anatomia w 5 minut