fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Manipulacje i Mobilizacje stawowe – szkolenie stacjonarne

31dd60f0-e19a-4834-903a-70f009ace80e

Manipulacje HVLA kręgosłupa są techniką terapeutyczną wykorzystywaną w różnych dolegliwościach bólowych naszego organizmu. Jak donoszą źródła naukowe, techniki te są powszechnie wykorzystywane w terapii manualnej, chiropraktyce i fizjoterapii. Podstawą działania techniki manipulacji HVLA jest poprawa w zakresie percepcji bodźców w jednostce ruchowej kręgosłupa, do której dochodzi pod wpływem zaaplikowania bodźca mechanicznego o dużej energii kinetycznej, co oznacza tyle, że tak po prostu, chrupać trzeba szybko. 

Techniki manipulacji HVLA nie są trudne, myślisz inaczej?

Wpadnij do nas na nastawianie kręgosłupa i przekonaj się sam. Nauczymy Cię jak to robić!

Manipulacje HVLA kręgosłupa

Co istotne, i na pewno to wiesz, nie liczy się efekt manipulacji kręgosłupa w miejscu poddawanym zabiegowi, a raczej oczekujemy w procesie terapeutycznym reakcji odruchowej w miejscach odległych. Jest kilka różnych koncepcji manipulacji i mobilizacji kręgosłupa, my pokażemy Ci te najłatwiejsze technicznie i najpowszechniej stosowane w codziennej praktyce, bez zbędnych opowiastek i dorabiania teorii.

Chcesz poznać manipulacje stawowe? Twój kurs manipulacji krótkodźwigniowych Kurs Manipulacje i mobilizacje stawowe

Manipulacje stawowe- działanie

Dostaniesz mocne narzędzie, a jak go użyjesz zależeć będzie wyłącznie od Ciebie. Proces poprawy ruchomości kręgosłupa obejmuje w pełni kontrolowane zastosowanie dźwigni, długiej lub krótkiej (HVLA), co przy odpowiedniej prędkości wprawi w mikro ruch jeden lub więcej kręgów, w celu poprawy zasięgu kontroli motorycznej i redukcji objawów bólowych.

Poniżej przedstawimy Ci zakres korzyści z manipulacji stawowych kręgosłupa, znasz je?

– poprawa zakresu ruchu w stawach międzykręgowych

– zmniejszenie lokalnych napięć mięśniowych w obrębie kręgosłupa

– modulacja percepcji bólu kręgosłupa i stawów obwodowych

– korekta postawy, poprawa stabilności

– optymalizacja biomechaniki ciała

Czy zrobiłeś już kurs manipulacji krótkodźwigniowych? TUTAJ Kurs Manipulacje i mobilizacje stawowe

Manipulacja HVLA- warto wiedzieć

Manipulacje krótko dźwigniowe charakteryzujące się „trzaskiem” lub „kliknięciem”, które jest słyszalne zarówno przez pacjenta jak i terapeutę to bezpieczna forma terapii w wykwalifikowanych dłoniach. Ów trzask to zjawisko „kawitacji”, czyli napełnienia się gazem wolnej przestrzeni kręgosłupa, a prościej zmiana ciśnienia. Stricte korekta mechaniczna położenia kręgu jest mało realna w codziennej praktyce, istnieje też teoria mówiąca, iż głośność trzasku, a więc i uzyskiwana większa prędkość kątowa ma znaczenie w procesie leczenia, głównie dla pacjenta, stymulując i angażując większą połać układu nerwowego człowieka. 

Jak przebiegła Twoja pierwsza manipulacja kręgosłupa pod naszym okiem? Podziel się opinią TUTAJ Facebook – Fizjomaster!

Manipulacja stawu kręgosłupa- bezpieczeństwo, skuteczność, trendy

Terapia ta budzi kontrowersje, zarówno wśród pacjentów jak i terapeutów ją wykonujących. Ważne jest, aby terapia była przeprowadzana przez doświadczonego specjalistę, który zna skutki zdrowotne i zniweluje do minimum ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Kobiety nie manipulują – tak słyszałem… dziewczyny to nieprawda, macie to w rękach! Nastawianie kręgosłupa jest tylko dla mężczyzn? Zdecydowanie NIE!

Manipulacje stawowe- ryzyko jest minimalne

Warto wiedzieć, że manipulacje i mobilizacje kręgosłupa i stawów obwodowych mogą nie być wskazane do wykonania u każdej osoby, co związane jest z jej wiekiem, stanem kośćca, ale też przekonaniami i innymi aspektami ogólnego stanu zdrowia.

A jeśli jesteś niedowiarkiem link do badania tutaj onlinelibrary.wiley.com

Manipulacje stawowe- przeciwwskazania są istotne

Terapia manualna kręgosłupa widziana jest zarówno jako sztuka, jak i nauka. Technika manipulacji, która obejmuje korzystanie z precyzji, szybkości i umiejętnego wykorzystania funkcji organizmu – ale co naprawdę dzieje się podczas tej „kręcącej” sytuacji? 

Czy pacjent zgłaszał Ci kiedyś problemy z bólami kręgosłupa? Czy manipulacja stawu kręgosłupa przyniosła niespodziewane efekty podczas praktyki?

Na oba pytania odpowiedź jest jedna, TAK.

Na naszym szkoleniu poznasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Zanurzmy się w świecie anatomii, biomechaniki, i fizjologi, poprzez odkrycie mistycznych połączeń neurologicznych.

W ciągu 2 intensywnych dni wprowadzimy Cię w niezwykły świat pato biomechaniki stawów kręgosłupa, poznasz metody diagnozowania „rew” i „cieśni”. Zobaczysz, że te prawdziwe zdarzają się całkiem rzadko.

Zgłębianie Anatomii Kręgosłupa

Kręgosłup, nasza oś, składa się z serii kręgów (C-7, TH-12, L-5 i S-5 oraz Co-4/5 – pamiętajcie, że kość krzyżowa i guziczna są zrośnięte) oddzielonych krążkami międzykręgowymi zatopionymi w istniejącej sieci komórkowej stworzonej z więzadeł, nerwów, mięśni oraz płynu. Każdy element tej skomplikowanej konstrukcji jest wyposażony w określoną funkcję i ma możliwości działania we własnych zakresach.

Manipulacje stawowe- korzyści płynące z chrupania

Praktyka manipulacji jest złożona i wymaga szczegółowego omówienia anatomicznego oraz biegłości w technikach manualnych. Edukacja w tym zakresie, szkolenie tutaj Kurs Manipulacje i mobilizacje stawowe opiera się o praktykę, znajomość układu ruchu człowieka, a także rozwijanie komunikacji i zrozumienie klienta.

Chrupiesz z nami?