fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

miesien_lokciowy_fizjoterapia

 

 

 

 

Wspomniałam o mięśniu łokciowym trochę już przy mięśniu trójgłowym ramienia a to dlatego iż jest to bardzo specyficzny mięsień bo z jednej strony funkcjonuje on w nomenklaturze anatomicznej jako osobny mięsień a z drugiej strony czynnościowo i genetycznie jest częścią mięśnia właśnie trójgłowego ramienia, która wtórnie przesunęła się z ramienia na przedramię a konkretniej na kość łokciową. Także jak widzisz nawet anatomia nie lubi nudy i od czasu do czasu urozmaici sobie życie.

Biegnie on dokładniej od nadkłykcia bocznego kości ramiennej i więzadła pobocznego jako krótkie i silne ścięgno i kończy się trzonie kości łokciowej a dokładnie na odcinku górnym powierzchni tylnej trzonu kości łokciowej.

Mięsień ten leży pod powięzią przedramienia i skórą więc jest on czasem widoczny jak trójkąt między wyrostkiem łokciowym a nadłykciem bocznym z wierzchołkiem skierowanym ku dołowi.

Jego powierzchnia wewnętrzna, która skierowana jest do torebki stawu łokciowego (nie cała bo część styka się z kością łokciową jeszcze i z mięśniem odwracaczem przedramienia) ale ta część, która styka się z torebką stawu łokciowego zrasta się z nią przez co wpływa na jej modelowanie a mianowicie chroni ją przed wpukleniem się jej do stawu. Z innych funkcji tego mięśnia to współpraca z mięśniem trójgłowym ramienia w fazie wyprostu stawu łokciowego ale też i przyciska kość łokciową do promieniowej aby nie rozchodziły się za bardzo a ta funkcja jest możliwa dzięki temu, że włókna tego mięśnia poprzecznie biegną.

Mięsień ten może bardzo ściśle przylegać do brzegu dolnego głowy przyśrodkowej mięśnia trójgłowego ramienia a może tak nie być i wtedy jest między nimi przerwa a co ważne jeszcze – unerwienie a jest ono z nerwu promieniowego c7 C8 i jest to jedna z gałązek unerwiająca właśnie głowę przyśrodkową mięśnia trójgłowego.

Grafika: anatomia@anatomiaw5minut.pl, treść: mięsień łokciowy