fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

MIĘSIEŃ PROSTOWNIK PALCA MAŁEGO

Prostownik palca piątego

Extensor digiti minimi

Dziś bardzo króciutko. Będzie to jeden z tych niewielu odcinków, gdzie faktycznie się mieszczę w przysłowiowych pięciu minutach.

Ostatnio był prostownik palców a dziś prostownik palca małego.

Zaczyna się on w tym samym miejscu, co właśnie ten poprzedni, więc warto na niego zwrócić uwagę. Nadkłykieć boczny kości ramiennej – to właśnie miejsce traktowane jako przyczep początkowy.

Biegnie sobie ku części dystalnej kończyny górnej, jako smukłe i długie ścięgno samotnie przechodząc przez piąty przedział troczka prostowników, podążając do palca piątego. Tu rozdwajając się, przechodzi w rozcięgno grzbietowe, które wiemy również z poprzedniego odcinka, kończy się na podstawach paliczków dalszych.

Czynność, jaką wykonuje ten mięsień to prostowanie i przywodzenie palca piątego.

Na co zwrócić uwagę to fakt, że czasem mięsień ten może nie występować.

To wszystko na dziś.

Przypominam, że fiszki można otrzymywać wraz z newsletterem raz w miesiącu – pisz na anatomia@anatomiaw5minut.pl,a regularnie będę podsyłała raz w miesiącu na bieżąco.

Przypominam też o szkoleniu z anatomii palpacyjnej w październiku 2024 i więcej na ten temat myślę, że już w tym miesiącu napiszę na mediach społecznościowych, więc zapraszam również do obserwowania, bo nie ukrywam – jest tam nas już ponad 7 tysięcy, więc jest grono, do którego naprawdę warto dołączyć.

Także zapraszam i pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Mikołajczak

Anatomia w 5 minut.

Chcesz wkroczyć w niezwykły świat anatomii? Poznać tajemnice ludzkiego ciała?

Zapraszamy, właśnie Ciebie na nasze niezwykłe szkolenie z zakresu anatomii palpacyjnej.

Praktyka, pasja i rzetelność – to jak, widzimy się?