fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Powierzchowny zginacz palców

podcast_anatomia_w_5_minut_zginacz_powierzchowny_palcow

Witam.

Z tej strony Agnieszka Mikołajczak a to jest podcast anatomia w 5 minut.

Dziś mięsień zginac powierzchowny palców.

Zapraszam do wysłuchania.

Witam Cię jeszcze raz bardzo serdecznie.

Dziś jak już wspomniałam we wstępie omówię dla Ciebie mięsień zginacz powierzchowny palców który aż taki powierzchowny nie jest bo leży w drugiej warstwie mięśniowej patrząc od strony skóry natomiast nie jest to jeszcze najgłębsza warstwa bo pod nim leżą jeszcze zginacze głębokie a oddzielony od nich jest blaszką powięziową w której biegnie nerw pośrodkowy i naczynia łokciowe.

Pod jakimi mięśniami leży? A są to te cztery mięśnie przedramienia które już wcześniej omówiłam zanim zaczął się czas kości nadgarstka a mianowicie nawrotny obły, dłoniowy długi, zginacz promieniowy i łokciowy nadgarstka.

Co jednak o samym mięśniu.

Ma dwie głowy. Mowa tu oczywiście o przyczepie początkowym. Jedna z nich nazywa się ramienno – łokciowa a druga promieniowa co już daje pewien pogląd na miejsce ich przyczepów. I tak. Glowa ramienno – łokciowa rozpoczyna się na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej i na wyrostku dziobiastym kości łokciowej więc nazewnictwo jak najbardziej pomaga w zapamiętaniu. Głowa promieniowa więc wypadałoby aby zaczynała się na kości promieniowej i tak też jest – a dokładne miejsce to powierzchnia przednia końca bliższego kości promieniowej.

Jednakże jak już wiemy natura nie lubi nudy i lubi coś nad dodatkowo wpleść aby utrudnić naukę więc mamy tu jeszcze dodatkowo łuk ścięgnisty który jest rozpięty pomiędzy obiema głowami a przebiega od nad nerwem pośrodkowym i naczyniami łokciowymi o których już na samym początku wspomniałam.

Mięsień ten biegnie dystalnie i rozdziela się na cztery brzuśce po to aby przejść w cztery ścięgna biegnące do wszystkich palcy poza kciukiem. Co ważne.

Po pierwsze – biegną te ścięgna pod troczkiem zginaczy przez kanał nadgarstka oczywiście jak na zginacze przystało – na dłoniową stronę ręki

Po drugie – biegnąc dalej na wysokości paliczka bliższego każde z tych ściegien ma dwie odnogi i kierują się dalej tworząc szczelinę dla ścięgna mięśnia zginacza głębokiego palców i kończą się na wysokości brzegów środkowego paliczka. Czyli to jest ten mięsień z dziurami w ścięgnach końcowych od strony dłoniowej jak patrzycie w atlasach.

Myślę że jasne.

Czynność. Do funkcji tego mięśnia należy zginanie w stawach ręki ale też i palcy. Przywodzi też palce do palca środkowego. No i oczywiście można jeszcze wspomnieć że przyczepiając się do kości ramiennej wpływa na staw łokciowy ale to działanie jest minimalne. Są lepsi robotnicy dla tego stawu niż akurat zginacz powierzchowny palców.

No i zostało nam unerwienie które utrzymuje z nerwu pośrodkowego C5 do Th 1.

Czy jest on wyczuwalny palpacyjnie?

Oczywiście że tak i do tego każde z tych czterech ścięgienek możemy spalpować osobno ale to już Tobie zostawiam tą zabawę a ja zapraszam Cię tutaj za dwa tygodnie.

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Mikołajczak

Anatomia w 5 minut

Chcesz wkroczyć w niezwykły świat anatomii? Poznać tajemnice ludzkiego ciała?

Zapraszamy, właśnie Ciebie na nasze niezwykłe szkolenie z zakresu anatomii palpacyjnej.

Praktyka, pasja i rzetelność – to jak, widzimy się?