fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Działalność gospodarcza w myśl ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Działalność gospodarcza fizjoterapeuty

Witajcie

Ostatnio pisaliśmy o czymś, wydawałoby się banalnym, czyli jak przebiega edukacja na kierunku fizjoterapia. Wiecie już czego po studiach na tym kierunku, możecie się spodziewać, ile nauki was czeka, przepisy są jasne.

Nie wiecie, jak uzyskać tytuł magistra/licencjata fizjoterapii?

Popatrzcie tutaj (Jak wygląda kształcenie zawodowe fizjoterapeuty)

Teraz mamy dla was materiał dotyczący tego jak pociągnąć dalej kwestie formalne, w myśl ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, żeby z teorii przejść do czynu i rozpocząć pracę w oparciu o wytyczne dla indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej. Poniższy opis będzie się bardziej odnosił do pracy na własnej działalności gospodarczej, w praktyce grupowej/ podmiocie leczniczym aniżeli do pracy w ramach krajowego systemu opieki zdrowotnej w dziedzinie fizjoterapii. Spowodowane to jest faktem, iż zatrudniając się u kogoś w oparciu o umowę o pracę albo cywilno-prawną  wiele rzeczy spada wtedy z waszych barków i leci na głowę przełożonego. Zgodny będzie wtedy jedynie punkt pierwszy niniejszego wpisu, a mianowicie ten dotyczący wystąpienia o wydanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty i uzyskanie numerycznego wpisu do krajowego rejestru fizjoterapeutów. Bez tego pracować jako magister/licencjat fizjoterapii legalnie się nie da. Więc dołączysz do podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz nabędziesz uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych swoim pacjentom.

Praktyka fizjoterapeutyczna? Uważaj na zmiany w prawie.

Do dnia wrzutki tego wpisu nie ma jasnych wytycznych co do przeprowadzania ogólnokrajowych egzaminów po zakończeniu studiów z fizjoterapii, a więc należy wyjść z założenia, że ich nie ma. Dlatego wpis do rejestru fizjoterapeutów i uzyskanie prawa wykonywania zawodu są wystarczające, by pracować samodzielnie w dziedzinie fizjoterapii. To znacząco ułatwia sprawę. By uzyskać prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty, należy ukończyć studia wyższe na kierunku fizjoterapia, obronić pracę magisterską i złożyć wymagane prawem wnioski.

Link tutaj → (kif.info.pl). 

Aby sprawnie przejść przez kwestię formalne, potrzebować będziecie numery swoich dokumentów (dyplomu ukończenia studiów lub jego kopię poświadczoną notarialnie), ale także potrzebny wam będzie numer dowodu osobistego i PESEL w celach identyfikacyjnych i weryfikacyjnych. Wypełniony na powyższej stronie wniosek musicie wydrukować i w formie papierowej wraz z załącznikami przesłać na adres siedziby Krajowej Izby Fizjoterapii w Warszawie. Po przesłaniu dokumentów Krajowa Rada Fizjoterapeutów, na posiedzeniu, w ciągu 2 miesięcy nada prawo wykonywania zawodu i będziecie mogli oficjalnie dołączyć do tej wspaniałej społeczności. Dostaniecie legitymację i dokument potwierdzający przynależność do samorządu.

Fizjoterapeuta to zawód medyczny zaufania publicznego, jesteście niejako funkcjonariuszami publicznym, a więc chronią was przepisy prawa. Pamiętajcie jednak, że oprócz przywilejów macie też wynikające z tego rygoru, jak obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta.

Warto tu wspomnieć, że będziecie też mieć obowiązek opłacania comiesięcznej składki na rzecz funkcjonowania środowiska fizjoterapeutów w Polsce :D, aktualnie jest to 45 zł/msc. Będziecie musieli także stosować się do zapisów ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, która zapewnia wam możliwość wykonywania określonych czynności zawodowych, przy czym pamiętać musicie o prowadzeniu dokumentacji indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej i prawach pacjenta.

Chcąc jednak pracować na własny rachunek, musicie być świadomi większej ilości obowiązków wynikających z przepisów prawa i zmian w obrębie niniejszej ustawy. Własna praktyka fizjoterapeutyczna wymaga czasu i wysiłku, na początku na pewno też dużo pracy…ale w końcu dbać będziecie o swoje źródło dochodu.

Działalność gospodarcza / praktyka fizjoterapeutyczna

Na początek, by pracować legalnie, musicie założyć własną działalność gospodarczą w Polsce, wszystko zrobicie online, co jest olbrzymim uproszczeniem procedur.

Link tutaj → (biznes.gov.pl).

Wraz z założeniem działalności musicie określić tzw. PKD, czyli zakres czynności, w jakim chcecie pracować, dedykowanym dla fizjoterapeutów jest 86.90A, ale realnie każdy z nas ma wiele więcej kodów, związanych z szeroko pojętym zdrowiem i usprawnianiem (jesteście specjalistami od spraw zdrowia i macie praktykę w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych), zgodnie ze swoimi kompetencjami i profilem firmy. Warto rzucić okiem w ogólnodostępne bazy albo po prostu zapytać starszych kolegów po fachu jak to robią i na czym pracują.

By założyć własny gabinet, nadany zostanie również numer CEIDG oraz REGON,

link tutaj – (biznes.gov.pl), 

oraz jeszcze kilka innych identyfikatorów. Ważnym jest także fakt, iż przy zgłoszeniu macie obowiązek wybrać formę rozliczeń z Urzędem Skarbowym, a więc formę opodatkowania,

Link tutaj → (podatki.gov.pl), 

oraz wybrać ZUS,

Llink tutaj → (zus.pl) – na początek oferuje fajne ulgi, ale z czasem robi się uporczywy, a odprowadzać będziecie do niego składki/ haracz na przyszłą emeryturę 😀

Chcecie poznać najczęstsze kody PKD stosowne przez indywidualnego fizjoterapeutę, ale także te wykorzystywane przez podmiot leczniczy?

86.90.D – Działalność paramedyczna

85.51.Z – Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych

86.90.E – Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana

90.04.Z – Działalność obiektów kulturalnych

93.19.Z – Pozostała działalność związana ze sportem

96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne

96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej

Tu warto przemyśleć czy chcecie działać samemu, czy w zespole, gdyż oprócz indywidualnej działalności są inne formy działania takie jak np. spółka z o.o. – najczęściej wybierana przez fizjoterapeutów. Warto to poczytać, aby nie wpaść na minę, bo jak sobie doskonale zdajecie sprawę, papiery potrafią być męczące, a Wy macie się skupić na leczeniu ludzi, a nie kwitach.

Konto firmowe, obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta! Odpowiedzialność prawna fizjoterapeutów.

Do rozliczeń z klientami przyda się także firmowe konto w banku, by rozliczać swoje usługi, opcji i możliwości na rynku jest bez liku, karty, terminale, gotówka, blik i wiele, wiele więcej. Indywidualnie dobierzcie ofertę pod siebie, to ułatwi wam funkcjonowanie, na pewno macie już indywidualne konto bankowe – sprawdźcie jaką ofertę przedstawi Twój bank w odniesieniu do firmy.

A skoro jesteśmy przy kwestii rozliczeń, to pamiętajcie, że mając powyżej 20 tys. złotych rocznie obrotu, powinniście mieć kasę fiskalną. Kasa powinna być mała i zgrabna, nowoczesny design wskazany. Rozważcie też zatrudnienie księgowej – tu nie oszczędzajcie, bo dobra księgowa to skarb na wagę złota.

Link tutaj → (prawowgabineciefizjoterapeuty.pl) – do interesującego serwisu z poradami prawnym dla fizjoterapeutów, na bieżąco aktualizowanego. Pilnujcie tego, wtedy możecie spać spokojnie. No i pod uwagę musicie wziąć fakt, iż oprócz korzyści macie masę obowiązków a do najważniejszych należy prowadzenie rzetelnej dokumentacji medycznej swoich pacjentów. Na szczęście macie do tego szereg nowoczesnych rozwiązań i multidyscyplinarnych narzędzi.

Spoczywa na was obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej. Obiecajcie, że nie zapomnicie o dokumentacji medycznej pacjenta? Więcej razy już na to uwagi zwracać się nie da. Najlepiej niech to będzie elektroniczna dokumentacja medyczna fizjoterapeuty. To wymóg prawny, ale także dokument więc bezpieczeństwo dla was i waszej pracy. Pamiętajcie, że okres jej przechowywania wynosi kawałek czasu, musicie ją odpowiednio gromadzić, zabezpieczać a też istotnym jest fakt, że niszczenie dokumentacji medycznej musi przebiegać w określony sposób.

Praca indywidualna czy w zespole? Wszystkie formy praktyki zawodowej

Kolejną kwestią jest określenie czy pracujecie indywidualnie, czy zespołowo. Aby pracować samemu, KIF nakłada na was obowiązek założenia i zgłoszenia indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej, ale macie również możliwość założenia praktyki grupowej i pracowania wraz z kolegami, każdy odpowiada wtedy za siebie. Jeżeli jednak chcielibyście założyć gabinet, czy wiecie jak wygląda zatrudnianie fizjoterapeutów do pracy z pacjentem? Warto pomyśleć o założeniu podmiotu leczniczego. Może trochę więcej formalności i droższe OC, ale klarowniej z punktu widzenia prawa to wygląda.

Wykupiliście już OC praktyki zawodowej?

Pamiętajcie także, że niezależnie od wybranej formy pracy, czy indywidualnie/ grupowo, w podmiocie czy w spółce – koniecznością jest wykupienie ubezpieczenia indywidualnie dopasowanego do waszych potrzeb. PZU i Inter Polska to liderzy na rynku, a i ofertę mają zacną. W Polsce nie możecie prowadzić działalności fizjoterapeutycznej bez ubezpieczenia OC!

Mamy nadzieję, że te kilka rad będzie dla was bezcennych, pamiętajcie także, że niektóre procedury i ich przebieg mogą się nieco różnić w zależności od miejsca, gdzie chcecie prowadzić swoich pacjentów. Zwracajcie uwagę na zmiany w prawie, adaptujcie się do nich i zmierzajcie na przód.

Powodzenia