fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

hexagons-154059

Witam Cię serdecznie.

Z tej strony Agnieszka Mikołajczak i anatomia w 5 minut. Dziś szereg dalszy kości nadgarstka. Zapraszam.

Witam Cię jeszcze raz serdecznie i zaczniemy dziś sobie omawiać szereg dalszy kości nadgarstka a mianowicie kość czworoboczną mniejszą oraz większą.

Zaczniemy sobie od czworobocznej większej która leży od strony promieniowej. Położona jest dokładnie pomiędzy kością łódeczkowatą a pierwszą kością śródręcza jeśli chcemy ją sobie zlokalizować a tak naprawdę do styka się z czterema kośćmi: właśnie łódeczkowatą od góry i pierwszą kością śródręcza od dołu a od strony łokciowej styka się z dwoma kościami, a mianowicie czworoboczną mniejszą i II kością śródręcza więc chyba nie będzie to trudne do zapamiętania.

Ma 6 powierzchni jak kości w szeregu bliższym poza tą dziwną grochowatą: bliższą i dalszą, grzbietową i dłoniową, promieniową i łokciową.

I teraz tak:

Powierzchnia bliższa to jest ta bliżej centrum ciała więc będzie stykała się z kością łódeczkowatą za pomocą wklęsłości którą posiada.

Powierzchnia dalsza będzie od strony palców więc dystalnie od ciała i spotka tam się ze wspomnianą już wcześniej pierwszą kością śródręcza z którą łączy się za pomocą siodełkowatej powierzchni stawowej.

Powierzchnia grzbietowa jest od strony grzbietowej ręki i jest chropowata natomiast powierzchnia dłoniowa jest warta więcej uwagi. Tutaj na niej znajduje się guzek do którego przyczepia się troczek zginaczy i guzek ten jest wyczuwalny palpacyjnie…. Natomiast bardziej przyśrodkowo od guzka jest bruzda i to całkiem głęboka jak na taka kość i jest to miejsce zrobione przez naturę specjalnie dla ścięgna zginacza promieniowego nadgartska.

Gdzie tej kości palpacyjnie szukać? Nie gdzie indziej jak w tabakierce anatomiczne. Wiemy już gdzie jest kość łódeczkowata w tabakierce i idąc dalej dystalnie właśnie między nią a I kością śródręcza znajdziemy kość czworoboczną większą. Czyli łódeczkowata razem z czworoboczną większą tworzą dno tabakierki anatomicznej co warto zapamiętać.

Kość czworoboczną większą można również złapać chwytem szczypcowym od strony dłoniowej i grzbietowej oraz od strony dłoniowej jest też palpacyjnie wyczuwalny guzek tej właśnie kości.

Przejdziemy teraz do czworobocznej mniejszej bo zaraz nie zmieszczę się w przysłowiowych pięciu minutach.

Po pierwsze – ma również 6 powierzchni stawowych takich jak: bliższą i dalszą, łokciową i promieniową, dłoniową i grzbietową.

Po drugie styka się z czterema kośćmi: łódeczkowatą od góry, drugą kością śródręcza od dołu, od strony promieniowej z omawianą dziś również kością czworoboczną większą i od strony łokciowej z kością główkowatą.

Po trzecie – pomimo tych 6 powierzchni stawowych i stycznych z czterema kośćmi jest najmniejszą kością szeregu dalszego nadgarstka o czym warto pamiętać.

Ma ona tak naprawdę kształt klina wbitego pomiędzy dwie sąsiednie kości ale zajmiemy się jej powierzchniami.

– bliższa czyli ta od strony kości łódeczkowatej jest czworoboczna i nieco wklęsła,

– dalsza czyli ta od strony drugiej kości śródręcza ma kształt siodełkowaty co również miało miejsce w przypadku kości czworobocznej większej i jej połączenia z I kością śródręcza na co chciałabym tu zwrócić uwagę,

– promieniowa jest wypukła i łączy się z czworoboczną większą

– łokciowa jest wklęsła i łączy się z grochowatą

– dłoniowa i grzbietowa są chropowate gdyż są miejscem przyczepu więzadeł a na stronie dłoniowej jest jeszcze przyczep mięśnia zginacza krótkiego kciuka.

Co z palpacji? Do zrobienia od strony grzbietowej przy mocnym zgięciu dłoniowym nadgarstka tylko uwaga aby nie pomylić z podstawą II kości śródręcza gdyż właśnie na jej przedłużeniu w kierunku proksymalnym należy jej poszukać.

To tyle na dziś. Nie wiem czy zwrócasz na to uwagę ale nie mówię na razie nic o więzadłach pomimo, że omawiane są zarówno kości jak i mięśnie więc może warto poszukać gdzie one tam są trochę bardziej samodzielnie i zastanowić się jak to ze sobą współdziała.

A ja jak zawsze współdziałam z Krzysztofem więc w międzyczasie odsyłam Cię po 1 do poprzednich odcinków podcastu, po 2 do fizjomaster gdzie Krzysztof omawia diagnostykę na kanale YT oraz na stronę www.fizjomaster.com gdzie dzieje się wszystko.

Tu zapraszam za dwa tygodnie więc subskrybuj aby być na bieżąco a ja dziś dziś żegnam.

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Mikołajczak

Anatomia w 5 minut

Chcesz wkroczyć w niezwykły świat anatomii? Poznać tajemnice ludzkiego ciała?

Zapraszamy, właśnie Ciebie na nasze niezwykłe szkolenie z zakresu anatomii palpacyjnej.

Praktyka, pasja i rzetelność – to jak, widzimy się?