fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

nawrotny obły i czworoboczny cmyk

Dziś omówię mięsień nawrotny czworoboczny gdyż tylko on nam został z grupy przedniej przedramienia i leży w warstwie głębokiej – a w sumie najgłębszej – czwartej.

Jak nazwa wskazuje jest mięśniem, który ma kształt czworoboku choć jak zawsze są i tutaj zmienności anatomiczne gdzie może przyjąć kształt trójkąta ale co do zasady jest właśnie kształtu czworobocznego i rozpoczyna się na kości łokciowej – a dokładniej na jej przedniej części i to już na samiuśkim końcu bo zajmuje jej ¼ dolną części dolnej.

Powiedziałam, że leży na przedniej części kości łokciowej i nadal to podtrzymuję ale to nie jest wszystko. Zajmuje jeszcze troszkę jej powierzchni tylnej co powoduje że włókna tego mięśnia obejmują łukowato kość łokciową.

I z tek kości łokciowej wędrują sobie włókna tego mięśnia praktycznie poprzecznie bo tylko naprawdę nieznacznie w dół na kość promieniową – a dokładniej na jej powierzchnię przednią i boczną i też jest to dolna ¼ tej kości więc myślę że mięsień łatwy do zapamiętania.

Od kości łokciowej do promieniowej – obydwie ¼ dolna części kości, obydwie powierzchnia przednia ale do łokciowej jeszcze tylna a do promieniowej boczna. Koniec.

Funkcja tego mięśnia. Mięsień nawrotny czworoboczny ma już swoją funkcję zawartą w nazwie czyli nawraca. Dosłownie tak jak nawrotny obły z tym że jest słabszy od niego w tej funkcji. Co ciekawe – oba te mięśnie zwierają powierzchnie obu stawów promieniowo – łokciowych przez właśnie swoje praktycznie poprzeczne ułożenie a unerwienie tego mięśnia które nam jeszcze zostało to oczywiście nerw międzykostny przedni od C6 do Th 1 wywodzący się od nerwu pośrodkowego.

A po więcej: