fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

odwodziciel długi kcika

Cześć!

Z tej strony Agnieszka Mikołajczak, a to jest podcast Anatomia w 5 minut.

Listen to „Mięsień prostownik łokciowy nadgarstka #43” on Spreaker.

Dziś odwodziciel długi kciuka. Zapraszam.

Witam Cię jeszcze raz bardzo serdecznie. Wraz z ostatnim mięśniem skończyłam omawiać dla Ciebie warstwę powierzchowną grupy tylnej mięśni przedramienia. Przypomnę, że w jej skład wchodzą mięsień prostownik palców, mięsień prostownik palca małego i prostownik łokciowy nadgarstka. 

Dziś zaczniemy sobie warstwę głęboką, do której należą: mięsień odwodziciel długi kciuka, prostownik krótki kciuka, prostownik długi kciuka i prostownik wskaziciela. Czyli 4 mięśnie, które zajmą nam czas do marca.

Wszystkie te cztery mięśnie prostują palce, na co zresztą ich nazwy już wskazują. Co ułatwi jeszcze ich zapamiętanie to fakt, że te prostowniki z warstwy głębokiej kończą się na I lub II palcu i są pozostałością po wspólnym głębokim prostowniku palców.

Zaczniemy od odwodziciela długiego kciuka, bo jest największym z tych czterech mięśni. Poza tym, że jest największy, to jest też on najwyżej położony i najbardziej dobocznie oczywiście w ramach tej grupy.

Leży on sobie pod prostownikiem palców i prostownikiem palca małego a konkretnie rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości łokciowej, na błonie międzykostnej i na powierzchni tylnej kości promieniowej. Przechodzi on przez pierwszy przedział troczka prostowników i jakoś musi się tam dostać, czyli od tej błony międzykostnej i powierzchni tylnej kości promieniowej i łokciowej kieruje się w stronę promieniową, gdzie przechodzi już w płaskie ścięgno i biegnie dalej właśnie jako to ścięgno wzdłuż strony promieniowej przedramienia między takimi mięśniami jak prostownik promieniowy nadgarstka i zginacz promieniowy nadgarstka. Tak właśnie dochodzi do tego troczka. I teraz leci dalej do swojego przyczepu końcowego, a mianowicie: podstawa pierwszej kości śródręcza, i dalej ścięgno zaczyna szaleć, bo część dochodzi do kości czworobocznej większej, część czasem się łączy ze ścięgnem prostownika krótkiego kciuka, który będę omawiała następnym razem, i jeszcze jedna część przechodzi w brzusiec mięśnia odwodziciela krótkiego kciuka. Tu na przyczepie czy też przyczepach końcowych jest duża zmienność.

Jak już wiele razy powtarzałam i zrobię to jeszcze raz – anatomia nudna nie jest i z tego miejsca pozdrawiam studentów, którzy już w styczniu mają z tych wszystkich mięśni egzamin. 

Czynność jest tak samo prosta jak przyczepy, a mianowicie: odwodzi rękę w stronę promieniową oraz zgina ją w stronę dłoniową. Jako odwodziciel ręki ma swój numer jeden. Ale poza tym odwodzi i odprowadza kciuk. 

No i unerwienie – tu Cię nie zaskoczę – gałąź głęboka nerwy promieniowego C6 – C8 jak cała grupa tylna zarówno powierzchowna jak i głęboka.

Coś, na co zwracam jeszcze uwagę to kaletki, ale tu już nie chcę zanudzać, więc odsyłam Cię, chociaż do Bochenka. 

I ostatnia rzecz- anatomia palpacyjna. Rysuj i baw się, bo dobrze się w ten sposób uczyć a jeśli chcesz się pobawić i pouczyć z nami – zapraszam na kurs anatomii palpacyjnej. Link w opisie.

Na tą chwilę wszystko. Pozdrawiam, życząc wszystkiego dobrego i owocnego na święta oraz nowy rok i do usłyszenia.

Agnieszka Mikołajczak

Anatomia w 5 minut.