fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Seks i orgazm – zdrowie seksualne człowieka

adult-1822499_1280

Seks, często mylony z aktywnością seksualną, jest pojęciem o wiele bardziej złożonym i wielowymiarowym niż nam się wydaje. Składa się na niego wiele wyobrażeń, od tych prawdziwych przeżytych, przez społeczne wzorce i kulturowe schematy po wyimaginowane sceny rodem z filmów akcji :D. Zrozumienie tego, co oznacza „seks”, wymaga analizy każdego z tych wymiarów.

Stosunek seksualny? To ważne z punktu widzenia biologii.

Uwaga odnosi się do zestawu cech fizycznych i fizjologicznych. U mężczyzn zobaczysz jądra i prącie, podczas gdy u kobiet wargi sromowe i pochwę. Na poziomie podstawowym, biologicznym te są definiowane przez zestawy chromosomów – XY dla mężczyzn i XX dla kobiet. Hormony takie jak testosteron czy estrogen również są kluczowymi czynnikami w określaniu seksualności, ale też zapobieganiu rozwojowi dysfunkcji seksualnych.

Dowód tożsamości i doświadczenia osób nie zawsze pokrywają się z ich biologiczną płcią. Tożsamość płci została zastosowana indywidualnie i bez wewnętrznej przynależności. Dla wielu, ich tożsamość płciowa pokrywa się z ich płcią biologiczną. Są także osoby identyfikujące się jako trans płciowe, niebinarne czy jeszcze inne, co oznacza, że ​​ich normy płci nie odpowiadają kategoriom męskości i kobiecości w wymiarze biologicznym.

Kolejnym aspektem ludzkiej seksualności jest orientacja seksualna . Określa ona, do kogo osoba jest przyciągana zewnętrznie, romantycznie i seksualnie. Obejmuje to heteroseksualność (przyciąganie do osób przeciwnej płci), homoseksualność (przyciąganie do osób tej samej płci), biseksualność (przyciąganie do osób obu płci) oraz aseksualność (brak pociągu).

Regularna aktywność seksualna to kolejny wymiar, umożliwiający różnorodne formy wykorzystania fizycznych cech seksualnych. Od penetracyjnego stosunku płciowego, przez masturbację, po seks oralny i analny – ludzie poszukują i doświadczają przyjemności na wiele różnych sposobów, uprawianie seksu można naprawdę celebrować. Twoja forma aktywności ma swoje unikalne cechy i może być praktykowana w różnych kontekstach, podstawowe zasady: 1/odpowiedni czas i miejsce, 2/ odpowiedni partner/partnerka, 3/ nic na siłę!

Na końcu, ale nie mniej ważne, są relacje i intymność. Seksualność nie jest tylko treścią fizyczności, ale także społecznym, kulturowym i psychologicznym aspektem i tak, jedni wybierają monogamiczne związki, inni eksplorują polimoryczność, a jeszcze inni preferują głębokie, platoniczne relacje. Pamiętaj, iż człowieka, z którym coś Cię łączy staje się ważną jednostką Twojego życia prywatnego, nawiązuje się nić porozumienia, zaufanie. 

Nie baw się tymi emocjami, nie schrzań tego, a dowiesz się jak rozpoznać orgazm!

Ludzka seksualność jest wielowymiarowa i naturalna. Uwzględnia ona aspekty fizyczne, tożsamościowe, emocjonalne i społeczne. Aby w pełni zrozumieć i docenić seksualność człowieka, należy uwzględnić wszystkie te wymiary. Zwróć na to uwagę, gdyż seks leczy Twoje dolegliwości, pomaga w codziennym funkcjonowaniu i korzystnie wpływa na zdrowie zarówno kobiet jak i mężczyzn. Tu warto zwrócić uwagę, iż zaburzenia seksualne u kobiet są zdecydowanie trudniejsze w diagnostyce i terapii.

Masz zaburzenia seksualne, uprawiasz seks nieregularny ? – Sprawdź, czy możemy Ci pomóc: youtube.com

Zdrowie seksualne kobiet i mężczyzn, znasz się na tym?

Seksualność jest fundamentalnym aspektem ludzkiego bytu, mającym wpływ na fizyczny i emocjonalny aspekt naszego zdrowia. Seks a serce, seks a stres, seks a ciśnienie krwi, seks a bezsenność – to nie są puste slogany, czynniki te istotnie wpływają na zdrowie, relacje, ale też sprawny układ moczowo-płciowy. W praktyce klinicznej, spotkanie z problemem seksualności pacjentów jest nieuniknione. Miewasz z tym duży stres, seks może tu pomóc, jednak wymaga to wielowymiarowego spojrzenia na zdrowie i kilka czynników je determinujących:

1. Jak stosunek seksualny wpływa na zdrowie fizyczne? 

  • Aktywność seksualna jako forma ćwiczeń

Angażuje wiele grup mięśniowych, co przekłada się na spalanie kalorii oraz prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W rzeczywistości, podczas jednego aktu seksualnego możemy spalić od 85 do nawet 250 kcal, w zależności od intensywności i czasu trwania stosunku. Jak się możesz domyślić, brak seksu może generować problemy w tej materii.

  • Hormonalne korzyści z seksu, seks leczy!

Orgazm prowadzi do uwalniania oksytocyny, hormonu nazywanego „hormonem miłości”, oraz endorfin, które są kierowanymi środkami o działaniu przeciwbólowym. Hormony nie tylko poprawiają nastrój, ale także redukują uczucie bólu, co może być pomocne w przypadkach takich jak bolesne miesiączki. Seks nieregularny wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie, relacje oraz samopoczucie. 

O hormonach przywiązania więcej posłuchasz tu: youtube.com

2. Zdrowie emocjonalne i psychiczne, czyli jak seks wpływa na poczucie bliskości?

  • Budowanie i wzmacnianie więzi podczas kontaktu seksualnego

Seksualność jest jednym z głównych środków intymności w relacjach partnerskich. Poprzez poczucie bliskości, partnerzy mogą budować i utrwalać silne więzi, co w dłuższej perspektywie prowadzi do stabilniejszych i bardziej ugruntowanych związków. Co ważne, seks zwiększa poziom hormonów biorących udział w tym procesie.

  • Redukcja stresu, szczególnie u kobiet 😀

Uprawianie seksu prowadzi do wydzielania endorfin, które występują jako naturalne leki przeciw lękowe i przeciw bólowe. Badania wskaźnikowe donoszą, że osoby praktykujące seks mają niższy poziom stresu i są bardziej zadowolone z życia. Seks zmniejsza ryzyko zawałów i udarów. 

  • Znaczenie dla samooceny

Zdrowa seksualność może być źródłem rosnącej wartości i pewności siebie. Osoby zadowolone z własnej seksualności mają bardziej neutralny obraz siebie. Co więcej, rzadziej chorują i mają mniejsze ryzyka wystąpienia raka prostaty u mężczyzn. Seks zwiększa pewność siebie kobiet co może być pomocne, by osiągnąć kobiecy orgazm.

3. Reprodukcja a sprawnie działający układ moczowo- płciowy:

  • Niezastąpiona rola w kontynuacji gatunku

Seksualność, poza swoim wymiarem przyjemności, odgrywa kluczową rolę w reprodukcji. Pozwala na przekazywanie genów i kontynuację gatunku ludzkiego. Seks oralny jest elementem gry wstępnej, jednak pełny akt płciowy może zapewnić przetrwanie. Nasz układ nerwowy ma to głęboko zakorzenione, pamiętacie wpis o mózgu Gadzim? Jeśli nie znajdziecie go tu: fizjomaster.com

4. Problemy zdrowotne związane z seksualnością, zaburzenia orgazmu a redukcja stresu:

  • Zaburzenia seksualne u kobiet i mężczyzn

Problemy takie jak przedwczesny wytrysk, czy zaburzenia funkcji erekcyjnej to tylko niektóre z objawów, które mogą wpływać na jakość życia mężczyzny. Ważne jest, aby regularnie konsultować występujące dolegliwości ze specjalistami. Co ważne kobiety także mają trudności w osiągnięciu orgazmu, regularny seks leczy, tak po prostu. Regularnie uprawiany seks zmniejsza ryzyko ciężkich dysfunkcji seksualnych.

  • Choroby przenoszone drogą płciową

I tu ważny aspekt bezpieczeństwa. Regularne badania i edukacja na temat seksu ale też opcji zabezpieczenia są kluczowe dla ochrony zdrowia swojego i partnera. Infekcje takie jak HPV, HIV czy chlamydia mogą mieć wpływ na Wasze zdrowie, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte i odpowiednio leczone. Wymienia się je także jako przyczyny braku orgazmu i ból podczas seksu. Należy też pamiętać o niechcianej ciąży, gumki nie parzą.

Miewasz dysfunkcje seksualne, poszukaj pomocy tu: centrum-kore.pl

Widzisz negatywne aspekty braku seksu?

I tu z seksualności schodzimy na aspekt bezpośrednio z nią związany, a więc orgazm!

Jak rozpoznać orgazm?

Orgazm, nierzadko zwany kulminacyjnym momentem działań seksualnych, to złożony proces, który angażuje nasze ciało i umysł na wiele sposobów. Aby zrozumieć ten fenomen w pełni, warto dokładniej określić mechanizm zarówno fizjologiczny, jak i psychologiczny. Co ważne zaburzenia orgazmu są często zgłaszane w praktyce terapeutycznej, to się leczy!

Orgazm wpływa na fizjologię ciała:

Układ nerwowy:

  • Aktywacja mózgu

Podczas pobudzenia seksualnego oraz w trakcie szczytowania, we wszystkich przypadkach stymulowane są takie elementy mózgowia jak wzgórze i kora czołowa, ich stymulacja wpływa na przetwarzanie informacji sensorycznych, zabawy i odczucia przyjemności. Brak orgazmu kobiecego jest istotnie związany z zaburzeniami o charakterze depresyjnym.

  • Wydzielanie neuroprzekaźników

Gwałtowne wydzielanie dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, które są neuroprzekaźnikami związanymi z radością, nastrojem i nagrodą, a także szczęściem są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Regularne uprawianie seksu zwiększa poziom hormonów przywiązania, miłości oraz poprawia odporność, seks, orgazm wpływają na nasze zdrowie psycho-fizyczne. Faktów nie zmienisz!

Układ krążenia:

  • Przyspieszenie rytmu serca

Wzrasta poziom pracy serca, dostarczając krew do prawidłowego działania mięśni zaangażowanych w aktywność seksualną. Podczas kontaktu seksualnego dbasz o linie, figura, seks są ze sobą nierozerwalne.

  • Podwyższenie ciśnienia krwi

To naturalna reakcja organizmu na intensywną stymulację, która osiąga szczyt w trakcie orgazmu. Oczywiście to jest zmienne w zależności od czasu trwania stosunku oraz jego intensywności.

Układ mięśniowy:

  • Rytmiczne skurcze

Skurcze te opierają się przede wszystkim na mięśniach dna miednicy, ale mogą również rozprzestrzeniać się na inne partie ciała. Regularna aktywność seksualna wpływa na redukcję masy ciała i pomaga zachować odpowiednie proporcje.

  • Mięśnie genitaliów

U kobiet i mężczyzn gwałtowne skurcze rejonów intymnych są ściśle związane z przeżywanym podnieceniem i wytryskiem. Co istotne mięśnie dna miednicy biorą również udział w poprawie sprawności i skuteczności mikcji. Więc jeśli coś podcieka, ćwiczenie już znasz!

Psychologiczny wpływ orgazmu na umysł- leczenie zaburzenia:

  1. Zmniejszenie stresu i lęku:

    • Wydzielanie endorfiny jako naturalnego leki przeciw lękowego, przynoszącego ulgę w stresie. Orgazm, uwalniając ten z „hormonów szczęścia”, pomaga odczuwać wrażenie euforii i głębokiego relaksu, uwaga można przedawkować!
  2. Poczucie więzi:

    • Oksytocyna wydzielana w trakcie orgazmu, jest odpowiedzialna za uczucie więzi i zaufania. Dzięki niemu możemy czuć się bardziej związani z naszym partnerem po tym intymnie spędzonym czasie.
  3. Poprawa działania i samooceny:

    • Dla wielu osób zdolnych do osiągnięcia orgazmu jest kluczowa dla ich weryfikacji wartości, a to wpływa na ich samoocenę.
    • Osoby, które regularnie osiągają orgazm, często mają wyższy obraz własnej seksualności, określały go wyżej niż poprawny.
  4. Relaks i sen:

    • Działanie relaksujące oksytocyny i endorfiny sprawia, że ​​po orgazmie wiele osób jest sennych i zrelaksowanych, co może rozpocząć proces, jakim jest zasypianie. Wiemy, że ciało najlepiej leczy się w nocy, w czasie snu. Dlatego jak chorujecie, trzeba odpoczywać.

Orgazm, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk ludzkich, jest także zadziwiającym zjawiskiem z punktu widzenia medycyny. Jego złożone interakcje między ciałem a umysłem są kluczem do wielu członków płciowości. Warto tu wtrącić, iż generalnie seks, orgazm, zdrowie seksualne wpływają na płciowość oraz prawidłowe postrzeganie swojej osoby co dziś stanowi nie lada wyzwanie. Obraz, którym nas określa w społeczeństwie jest bardzo ważny, czasy, które mamy stymulują presję na wygląd i ocenę przez społeczeństwo. Nie dajmy się zwariować, bądźmy sobą! I zapamiętajcie – seks leczy!