fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Prostownik łokciowy nadgarstka

prostownik łokciowy nadgarstka

Z tej strony Agnieszka Mikołajczak, a to jest podcast anatomia w 5 minut.

Dziś ostatni mięsień z warstwy powierzchownej grupy tylnej mięśni przedramienia, a mianowicie mięsień prostownik łokciowy nadgarstka. Zapraszam do przesłuchania.

Listen to „Mięsień prostownik łokciowy nadgarstka #43” on Spreaker.

Cześć, cześć, cześć,

Witam raz jeszcze bardzo serdecznie w ten; listopadowy dzień i przechodzę od razu do konkretów, a mianowicie do opowieści o mięśniu prostowniku łokciowym nadgarstka.

Jest on najsilniejszym odwodzicielem ręki w stronę łokciową i jest też silnym prostownikiem ręki, ustępując pod tym względem prostownikowi palców, tylko także wart jest uwagi.

Co ciekawe włącza się on również w momencie kiedy odwodzimy kciuk, co powoduje wzmocnienie działania jego mięśni antagonistycznych, czyli odwodziciela kciuka.

W Sumie funkcję już mamy w takim razie załatwioną więc może teraz przyczepy. A ma ich sporo.

Przyczep początkowy mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka to nadkłykieć boczny kości ramiennej, więzadle pobocznym promieniowym stawu łokciowego, powięzi przedramienia oraz na powierzchni tylnej kości łokciowej.

Przypominam tylko, że na tym nadkłykciu bocznym kości ramiennej już jest tam ciasno od tych wszystkich przyczepów, więc warto byłoby sobie znaleźć jakąś fajną rycinę anatomiczną i popatrzeć gdzie się, który z wcześniej omawianych mięśni też przyczepiał tam i jak  one względem siebie leżą.

Włókna tego mięśnia biegną sobie ku dołowi na powierzchnię tylną kości łokciowej od strony nie innej jak łokciowej i przechodząc w długie ścięgno, idą sobie do swojego przyczepu końcowego na podstawie V kości śródręcza. Ale nie idzie to ścięgno tak sobie luźniutko tylko przez szósty przedział troczka prostowników i w głębokiej bruździe między wyrostkiem rylcowatym a głową kości łokciowej.

Ścięgno tego mięśnia jest wyraźnie wyczuwalne nad stawami ręki.

Ale po kolei z tą palpacją. Jest mięśniem powierzchownym, więc leży pod powięzią i pod skórą. Przykrywa natomiast mięsień odwracacz, warstwę głęboką mięśni tylnych przedramienia i kość łokciową. Z topografii to jednak nie wszystko jeszcze, bo ma swoje boki i tak na brzegu bocznym styka się z prostownikiem palca małego, którego omawiałam ostatnio. Na brzegu przyśrodkowym natomiast styka się z m. łokciowym i brzegiem tylnym kości łokciowej.

Unerwienie jak nasz poprzednik z gałęzi głębokiej nerwu promieniowego C6 – C8

I z tych rzeczy podstawowych to tyle.

Z rzeczy dodatkowych powiem jeszcze, że pojawiła się już informacja na temat  szkolenia z anatomii palpacyjnej i zapisy już trwają, więc jak masz ochotę porysować ze mną te wszystkie struktury kostne i mięśniowe to zapraszam – link w opisie.

Ponadto możesz zawsze zapisać się na newsletter i dostawać wiadomości z fiszkami więc pisz na anatomia@anatomiaw5minut.pl i myślę, że tyle ogłoszeń parafialnych wystarczy.

Pozdrawiam serdecznie,

Agnieszka Mikołajczak

Anatomia w 5 minut