fizjomaster@fizjomaster.com

fizjomaster blog

Światowy Dzień Ergonomii

biuletyn3_kris

Ergonomia to dziedzina życia zajmująca się bezpieczeństwem w miejscu pracy poprzez badanie warunków pracy pod kątem ich dopasowania do pracownika na danym stanowisku. Zatem ergonomia zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy i wpływa na poprawę zdrowia pracowników, a zarazem zwiększa efektywność i ich okres przydatności 😀 

Chcesz poznać zasady ergonomii pracy?

http://zdrowieprzedsiebiorcow.pl/ergonomia/

Ergonomia pracy jest ważnym aspektem codziennego komfortu w miejscu pracy

Taka jest jej książkowa definicja, a jak jest naprawdę… Każdy z nas na co dzień pracując z pacjentem świadomie lub nie, ulega pewnym przeciążeniom, naszą powinnością jest dbanie o własny stan zdrowia i poziom codziennej sprawności, ale także o poszerzanie świadomości naszych pacjentów. W codziennym życiu często mierzymy się z konsekwencjami wielokrotnie powtarzanych, nierzadko niepoprawnych wzorców ruchowych przez naszych pacjentów i nas samych. Wiemy, że mózg chętniej zapisuje te niepoprawne, najwygodniejsze co nie zawsze jest tożsame ze zdrowymi nawykami. Nie dbamy o materace, na których śpimy – a teoretycznie nawet ¼ życia przesypiamy więc to dość ważne, by robić to świadomie. Praca biurowa lub tryb home office daje o sobie się we znaki w postaci bólów kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Może wystarczyłoby zmienić ustawienie komputera, lub krzesło. Sedentaryzm powoduje spowolnienie metabolizmu, odkładanie się tłuszczyku i problemy kardiologiczne – a może wystarczyłoby 3 razy w tygodniu wyjść na spacer, pooddychać, zmęczyć się trochę – zadbać o sprawność fizyczną. W pracy spędzamy kolejną ¼ życia (jak nie lepiej) więc może warto. Codzienne oświetlenie, w którym przebywamy, często sztuczne  i źle dobrane może powodować przewlekłe zmęczenie, senność, a nawet bóle głowy – lumeny się nie zgadzają. Nie pijemy wody, a jej brak powoduje sztywność tkanek, osłabienie przemiany materii oraz problemy elektrolitowe – osłabia nas. Tak to wszystko zawiera się w pojęciu ergonomii, zarówno dla pacjenta jak i  nas – FIZJOMASTERÓW. W codziennej pracy terapeutycznej prawidłowe ustawienie przy kozetce, podnoszenie pacjenta, jego obracanie warto robić z głową…a jak to zrobić dobrze dowiecie się w naszym biuletynie.

Może by tak warto było wykonywać ćwiczenia wzmacniające kręgosłup?

W trakcie codziennej pracy zwracajcie uwagę na szczegóły. Skoro prawie 1/3 życia pracujemy, róbmy to z głową. Ustawcie się wygodnie przy kozetce, powinna ona być ustawiona mniej więcej na wysokości krętarza większego kości udowej, w sposób zademonstrowany na zdjęciu. Noga wykroczna i  zakroczna, ciało ustawione ku pacjentowi, często dokręcone, luźno. Z dwojga złego lepiej mieć ją za nisko i stanąć szerzej na nogach niż za wysoko i stawać na palcach.

Pacjent winien być ustawiony wygodnie w pozycji najbardziej dla siebie komfortowej, ale też wygodnej dla nas do prowadzenia terapii. Sugestia, niech kozetka będzie regulowana, aby manipulowanie jej wysokością było łatwe. Przecież niejednokrotnie w trakcie terapii zmieniamy ustawienie pacjenta, adaptujmy się do zmian ustawienia, ale nie kompensujmy swoim ciałem, tylko niech to zrobi za nas osprzęt. Kąt natarcia na tkanki powinien wynosić około 45-50 stopni, jest to biomechaniczny kompromis między siłami kompresji (która w nadmiarze może powodować uszkodzenie tkanek, a więc ból) a siłami trakcji tkankowej (której zbyt duża wartość spowoduje ślizganie się po skórze), a więc pozbawimy się zaczepienia w ciele pacjenta. Barki winny być luźne, a kąt między kończynami górnymi i resztą korpusu powinien wynosić około 80-90 stopni. Warto pamiętać o tym by naświetlenie było możliwie najbardziej naturalne a pomieszczenie wentylowane – będziecie wtedy myśleć, a nie przysypiać. Szklanka wody w pobliżu również nie zaszkodzi. 

Pamiętajcie, to są tylko ogólne wytyczne, wskazówki, kierujcie się swoją wygodą i pacjenta, ale myślcie o swoim ciele … „w zdrowym ciele zdrowy duch” a do emerytury robić trzeba.

A jeśli prowadzisz firmę, mamy dla Ciebie ofertę nie do odrzucenia.

Zajrzyj tutaj: http://zdrowieprzedsiebiorcow.pl/ergonomia/